Αυστραλιανό Όπεν: Άνετα στους «16» ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δέχεται τα συγχαρητήρια του αντιπάλου του Ολλανδού Τάλον Γκρίκσπορ μετά την νίκη του στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού όπεν
Από euronews

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν έχει χάσει ούτε σετ στους τρεις πρώτους γύρους του τουρνουά της Μελβούρνης και θα διεκδικήσει μια θέση στα προημιτελικά απέναντι στους Ιταλό Σίνερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ του Ολλανδού Τάλον Γκρίκσπορ και προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση στους «16» του Αυστραλιανού Όπεν, για τρίτη σερί χρονιά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ απέναντι στον Γκρικσπορ (Νο 63) και με 6-2, 7-6(5), 6-3 έφτασε στη νίκη μέσα σε 2 ώρες και 6 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς, που δεν έχει χάσει ούτε σετ στους τρεις πρώτους γύρους του τουρνουά της Μελβούρνης και παραμένει αήττητος σε επτά ματς μέσα στο 2023, θα διεκδικήσει μια θέση στα προημιτελικά απέναντι στον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ (Νο 16), ο οποιος απέκλεισε Μάρτον Φούτσοβιτς από την Ουγγαρία (Νο 78) με ανατροπή από το 0-2, (4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0).

Απέναντι στον Σίνερ ο Τσιτσιπάς μετράει τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες και τον είχε αποκλείσει πέρυσι στους «8» της Μελβούρνης.

Νίκη και στο διπλό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει την πορεία του και στο διπλό της Μελβούρνης μαζί με τον αδερφό του Πέτρο, καθώς επικράτησαν των Ραμάναθαν και Ρέγες Βαρέλα με 2-1 σετ και μάλιστα με ανατροπή 3-6, 7-5, 6-3, μετά από δύο ώρες αγώνα. Η νίκη αυτή είναι η πρώτη νίκη που πέτυχαν τα δύο αδέρφια σε Grand Slam. Επόμενοι αντίπαλοί τους θα είναι οι Κούλχοφ/Σκάπσκι που είναι και οι επικεφαλής του ταμπλό.