Στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλπικου Σκι ο Γκιννής - 2ος στον κόσμο στο σλάλομ

O AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΚΙΝΝΗΣ
O AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΚΙΝΝΗΣ Πνευματικά Δικαιώματα FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
Πνευματικά Δικαιώματα FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
Από Ioannis GiagkinisEuronews

Ιστορική επιτυχία για τα ελληνικά χειμερινά σπορ - Μετά το πρώτο μετάλλιο σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου ήρθε και το πρώτο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ιστορικό μετάλλιο για την Ελληνική Χιονοδρομία με τον Αλέξανδρο Γκιννή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής του σκι αναδείχθηκε 2ος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκιννής έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον τελικό της Κυριακής. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Εκτός βάθρου, στην 4η θέση εμεινε ο Γαλλος χρυσός ολυμπιονίκης Κλεμπαντ Νοελ. Ο Γκιννης ειχε τον δευτερο ταχυτερο χρονο μετά την πρώτη καταβαση των αθλητών και την 12η επιδοση στην δευτερη καταβαση, αλλά συνολικά το άθροισμα τον ανέδειξε 2ο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγωνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας και μάλιστα σε άθλημα του ολυμπιακού προγράμματος. Το γεγονός ήδη σχολιάζεται με διθυραμβικά σχόλια στο εξωτερικό.

Δείτε την κατάβαση του, όπως μεταδόθηκε από την ελληνική υπηρεσία του Eurosport: