Πολωνία - Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Χαμηλή προσέλευση, λίγα έσοδα

Ευρωπαϊκοί Αγώνες
Ευρωπαϊκοί Αγώνες Πνευματικά Δικαιώματα Szilard Koszticsak/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund
Από George Dimitropouloseuronews with ΚΥΠΕ

Αρκετοί πολίτες κάνουν λόγο για «καμένα λεφτά»

Κρακοβία και Μαλοπόλσκα φιλοξένησαν φέτος τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, μια επίσημη διοργάνωση που συμμετέχουν 49 κράτη, μεταξύ αυτών η Ελλάδα και η Κύπρος.

Με βλέμμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, 7.000 αθλητές έλαβαν μέρος σε ένα ανταγωνιστικό αθλητικό γεγονός, το οποίο όμως κατά τους πολωνούς δεν σημείωσε την επιτυχία που περίμεναν.

Όπως λένε επενδύθηκαν 350 εκ. πολωνικά ζλότι για την κατασκευή υποδομών και δρόμων ενώ έμφαση δόθηκε στο αθλητικό κομμάτι. Ωστόσο η προσέλευση του κόσμου ήταν χαμηλή, όπως και τα έσοδα.

«Δεν υπήρχε κάθε μέρα κόσμος στα στάδια. Αλλά στους τελικούς το ενδιαφέρον αυξήθηκε, τα καθίσματα ήταν γεμάτα» δήλωσε ο εκπρόσωπος του θεσμού.

Την 27η θέση κατέλαβε η Ελλάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες

Την 27η θέση κατέλαβε η Ελλάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, κατακτώντας 17 μετάλλια, δύο χρυσά, πέντε αργυρά και 10 χάλκινα τα περισσότερα από κάθε άλλη φορά. Αυτή ήταν η καλύτερη παρουσία της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Συγκεκριμένα, τα μετάλλια της Ελλάδας στους 3ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες κατέκτησαν:

Χρυσά: Αννα Κορακάκη – σκοποβολή και Μίλτος Τεντόγλου - στίβος

Αργυρά: Εμμανουέλα Κατζουράκη – σκοποβολή, Εμμανουήλ Καραλής – στίβος, Γιώργος Τσαμποδήμος Λεωβάρης – kickboxing, Διονύσης Ξένος – καράτε, Στέφανος Ξένος – καράτε.

Χάλκινα: Δώρα Γκουντούρα - ξιφασκία, Ομάδα σκιτ (Μίτας, Μαυρομμάτης, Χαλκιαδάκης) – σκοποβολή, Σεμέλη Ζαρμακούπη – kickboxing, Κυριάκος Μπακιρτζής – muaythai, Aπόστολος Τεληκώστογλου – τάεκβοντο, Κωνσταντίνος Χαμαλίδης – τάεκβοντο, Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος – τάεκβοντο, Κέλλυ Κυδωνάκη – καράτε, Τζωρτζίνα Ξένου – καράτε, Eυαγγελία Πλατανιώτη/Σοφία Μαλκογεώργου - Καλλιτεχνική κολύμβηση.

Πέντε μετάλλια για την κυπριακή αποστολή

Πέντε μετάλλια, δύο αργυρά και δύο χάλκινα, ήταν ο απολογισμός της κυπριακής αποστολής στους 3ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες σε Κρακοβία – Μαλοπόλσκα με την ολοκλήρωση της τέταρτης ημέρας των αγώνων.

Η Ειρήνη Κοντού στο Καράτε, κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο (χάλκινο) την πρώτη μέρα των αγώνων μόλις στα 19 της χρόνια.

Ακολούθησε η Κυριακή Κουττούκη επίσης με χάλκινο μετάλλιο στο Ταεκβοντό. Αναδείχθηκε στην πόλη Κρίνιτσα-Ζντρόι ως η τρίτη κορυφαία αθλήτρια στην κατηγορία -46kg.

Το σερί των επιτυχιών συνεχίστηκε με δύο αθλητές του στίβου, καθώς τρεις μέρες μετά τις εκπληκτικές τους κούρσες και πρωτιές στο πλαίσιο της Β’ Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων Στίβου, οι Μίλαν Τραΐκοβιτς και Ολίβια Φωτοπούλου κατέκτησαν αργυρό μετάλλιο, αφού μόνο ένας αθλητής κατάφερε να καταγράψει καλύτερο χρόνο σε 110 μ. εμπόδια και 200 μ. αντίστοιχα στην Α΄ Κατηγορία.

Η Κύπρος πήρε την 36η θέση, στον πίνακα των μεταλλίων.