Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών: Δραματική πρόκριση της Ισπανίας στον τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών
Από George Dimitropouloseuronews

Με γκολ στο 89ο λεπτό επί της Σουηδίας

Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Μουντιάλ γυναικών πανηγύρισε η Εθνική Ισπανίας. Η Ρόχα επικράτησε 2-1 της Σουηδίας σε έναν δραματικό ημιτελικό που είχε τρία γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών.

Το παιχνίδι μέχρι το 80ο λεπτό ήταν ισόπαλο (0-0) κι όλα έδειχναν παράταση. Ωστόσο, στο 81ο λεπτό η Παραγιουέλο άνοιξε το σκορ για την ισπανική ομάδα.

Η απάντηση της Σουηδίας ήταν άμεση καθώς στο 88ο λεπτό η Μπλόμκβιστ ισοφάρισε (1-1).

Οι Ισπανίδες όμως δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα και στο 89' η Καρμόνα με ένα καταπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που στέλνει τη Ρόχα για πρώτη φορά σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.

Εκεί θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Αυστραλία - Αγγλία.