NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Tσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση στα πέναλτι για Παναθηναϊκό, προβάδισμα για ΑΕΚ, αποκλεισμός για Άρη

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ
ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα CHRISTOPHE SIMON/AFP or licensors
Πνευματικά Δικαιώματα CHRISTOPHE SIMON/AFP or licensors
Από Ioannis Giagkinis

Συγκλονιστικοί αγώνες για την πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής ποδοσφαιρικής διοργάνωσης

Τεράστια πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε ο Παναθηναϊκός αποκλείοντας στην διαδικασία της ρωσικης ρουλέτας των πέναλτι την Μαρσέιγ μπροστά σε ένα καυτό κοινό 70.000 Γάλλων οπαδών. Νωρίτερα η ΑΕΚ με ανατροπή πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης επί της Ντιναμο Ζαγκρεμπ κερδίζοντας με 2-1 στο εξαιρετικά φορτισμένο συγκινησιακά πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο  ομάδες, ενώ ο Αρης Λεμεσού δεν τα κατάφερε και γνωρισε δεύτερη ήττα από την πολωνική Ρακόβ Τσεστόχοβα.

Στο παιχνίδι της Μασσαλιας και την ρεβάνς της νίκης του Παναθηναϊκού με 1-0 στη Λεωφόρο την περασμένη Τετάρτη, το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 από τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (το πρώτο μόλις στο 2ο λεπτο της αναμέτρησης και το δεύτερο λίγο πριν την συμπλήρωση του 45λεπτου), αλλά με το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90’+9’ έστειλε το ματς στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ευστοχία των παικτών του κι ο... Μπρινιόλι που απέκρουσε το πρώτο πέναλτι των Γάλλων. Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Κλεϊνχέισλερ, Παλάσιος και Μλαντένοβιτς ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι και κάπως έτσι πράσινοι απέκλεισαν τη Μαρσέιγ και πλέον περιμένει τα δυο ματς με την πορτογαλική Μπράγκα, ως τελευταιο εμπόδιο για την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους.

Στην αναμέτρηση του Μάξιμιρ, με γκολ του αρχηγού  Κώστα Γαλανόπουλου στο 90ο λεπτό η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πραγματοποίησε άλμα πρόκρισης, αφου απομένει να «σφραγίσει το εισιτήριο» στη της ρεβάνς του Σαββάτου (19/8) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπούλατ στο 39΄, ωστόσο ο Στίβεν Τσούμπερ είχε ισοφαρίσει για τους πρωταθλητές Ελλάδας στο 59΄ και στις καθυστερήσεις χάθηκαν ευκαιριες για ακόμα πιο διευρυμένο σκορ υπέρ της Ενωσης. Αξιζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες της ΑΕΚ φορούσαν μαυρα περιβρααχιόνια και αφιέρωσαν τη νίκη τους στον αδικοχαμένο οπαδο της ομάδας Μιχάλη που σκοτώθηκε από τους χούλιγκαν την περασμένη εβδομάδα, ενώ πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε στη μνημη του ενός λεπτού σιγή αφού η ΟΥΕΦΑ έκανε δεκτό το αίτημα της ΑΕΚ.

DENIS LOVROVIC/AFP or licensors
NTINAMO - ΑΕΚDENIS LOVROVIC/AFP or licensors

Στην Κύπρο, το 2-1 της Ρακόβ Τσεστόχοβα στην Πολωνία στον α΄ αγώνα έδινε προβάδισμα στην αντίπαλο του Άρη Λεμεσού που απόψε ηττήθηκε εκ νεου με 1-0 και αποκλείστηκε. Το γκολ της πολωνικής ομάδας πέτυχε ο Φραν Τούντορ στο 49ο λεπτό, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε με τραυματισμό τον Στράτο Σβάρνα. Ο Γιάννης Παπανικολάου αγωνίστηκε κι αυτός βασικός για τη Ρακόβ, με τον Αντώνη Τσιφτσή να μένει στον πάγκο. Οι πρωταθλητές Πολωνίας θα συνεχισουν απέναντι στην Κοπεγχάγη που απέκλεισε στα πέναλτι την Σπάρτα - Κοπεγχάγη, ενώ οι πρωταθλητές Κύπρου την αναμέτρηση των οποίων παρακολούθησε από την εξέδρα και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νίκος Αναστασιάδης θα συνεχίσουν στα playoffs του Europa League.

Η Μακάμπι Χάιφα του Κυριάκου Σαββίδη με γκολ των Πιερό (29΄), Σαμπά (45΄ + 2) και Νταβίντ (90΄ + 3΄) επικράτησε με 3-0 στο Ισραήλ της Σλόβαν Μπρατισλάβας και εξασφάλισε την πρόκριση, αφού στη Σλοβακία είχε επικρατήσει με 2-1.  Επόμενος αντίπαλος της Μακάμπι Χάιφα στα play offs του Champions League θα είναι η Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία). Αναλυτικά τα αποτελέσματα: