NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Η Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το Leagues Cup

Η Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το Leagues Cup για πρώτη φορά στην ιστορία της
Από George Dimitropouloseuronews

Για πρώτη φορά στην ιστορία της - Έλαμψε ξανά το άστρο του αργεντινού άσου

Η Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι και της παρέας του, ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία τις υποχρεώσεις της στο Leagues Cup καθώς κέρδισε στον τελικό τη Νάσβιλ, ομάδα του MLS της οποίας συνιδιοκτήτης είναι ο σταρ του NBA Γιάννης Αντετοκούμπο.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ. Η Νάσβιλ έφερε το ματς στα ίσα στο 57ο λεπτό με τον Πίκολτ.

Leagues Cup: Ίντερ Μαϊάμι και Λιονέλ Μέσι έγραψαν ιστορία

Ο αγώνας κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλντι.

Εκεί τα «Φλαμίνγκο» λύγισαν τους αντιπάλους τους με 10-9 και κατέκτησαν το Leagues Cup για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Επιπλέον, ο Λιονέλ Μέσι αναδείχθηκε MVP του τουρνουά καθώς πέτυχε 10 γκολ, σήκωσε το 44ο τρόπαιο της καριέρας του και έγινε ο ποδοσφαιριστής με τους περισσότερους τίτλους στον κόσμο.