Ίντερ Μαϊάμι: Πρώτο γκολ για τον Λιονέλ Μέσι στο MLS

MLS Ίντερ Μαϊάμι, Λιονέλ Μέσι
Από George Dimitropouloseuronews

Ονειρικό ντεμπούτο για τον αργεντινό σούπερ σταρ στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ

Μετά την ιστορική κατάκτηση του Leagues Cup, η Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι επανήλθε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις στο MLS.

Ο αργεντινός σούπερ σταρ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο αμερικανικό πρωτάθλημα κόντρα στους New York RB, την ομάδα που πριν από μια δεκαετία αγωνιζόταν ένας άλλος άσος της Μπαρτσελόνα, ο Τιερί Ανρί.

Ίντερ Μαϊάμι: Το πρώτο γκολ του Μέσι στο MLS

Η Ίντερ Μαϊάμι άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Γκόμες.

Ο Μέσι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 60ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει ξανά με την φανέλα των «Φλαμίνγκο».

Το τελικό αποτέλεσμα (2-0) διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό ύστερα από εντυπωσιακή ομαδική συνεργασία.

Μέχρι στιγμής ο Λιονέλ Μέσι έχει αγνωνιστεί σε εννέα αγώνες (σε όλες τις διοργανώσεις). Έχει πετύχει 11 γκολ και τρεις ασίστ. Η παρουσία του στην Ίντερ Μαϊάμι θεωρείται ακρως πετυχημένη.