FlipboardInstagramLinkedin

Θρίαμβος για την Μαρία Σάκκαρη στο Μεξικό

Μαρία Σάκκαρη
Από euronews

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Αμερικανίδα αντίπαλό της, επικράτησε με 2-0 σετ και... ξόρκισε την κατάρα έπειτα από έξι διαδοχικές ήττες σε τελικούς.

Κάτι παραπάνω από 100 λεπτά χρειάστηκε η Μαρία Σάκκαρη για να επιβληθεί της Κάρολιν Ντόλαχαϊντ και να σηκώσει στην Γκουανταλαχάρα το πρώτο της τρόπαιο σε 1000άρι τουρνουά.

Η Ελληνίδα αθλήτρια νίκησε την Αμερικανίδα αντίπαλό της με 2-0 σετ (7-5, 6-3), σπάζοντας έτσι το αρνητικό της σερί των έξι χαμένων τελικών.

Η Σάκκαρη ζορίστηκε στο πρώτο σετ από την Ντόλαχαϊντ που ισοφάρισε μεν σε 5-5, αλλά στην συνέχεια είδε την Ελληνίδα τενίστρια να φτάνει με τριπλό μπρέικ στο 6-5 και εν τέλει να κάνει το 1-0 με 7-5.

Το δεύτερο σετ ήταν σαφώς πιο εύκολο και στο τέλος της η Μαρία Σάκκαρη σφράγισε το εισιτήριο για την έκτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης.