Euro 2024: Εμεινε όνειρο η απευθείας πρόκριση της Ελλάδας μετά την δίκαιη ήττα από την Ολλανδία

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2023 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Η Εθνική Ομάδα θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία να προκριθεί μέσω του Nations League

Η Εθνική έχασε από την Ολλανδία 1-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Ντούμφρις κι εκτέλεσε ο Φαν Ντάικ στο 90΄+3 και, ουσιαστικά, αποχαιρέτησε το στόχο της απευθείας πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024.

Η νίκη των «Οράνιε» στην (κατάμεστη) OPAP Arena τους φέρνει ισόβαθμους της ελληνικής ομάδας στους 12 βαθμούς, αλλά με παιχνίδι λιγότερο και με πολύ ευνοϊκό πρόγραμμα ως τη λήξη του Β΄ προκριματικού ομίλου.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν θα παίξει εντός έδρας με την Ιρλανδία κι εκτός με το Γιβραλτάρ, την ώρα που η «γαλανόλευκη» θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της εντός έδρας μεν, αλλά με αντίπαλο τη Γαλλία. Πλέον, η Εθνική ομάδα θα επιδιώξει να κερδίσει το εισιτήριο για τα τελικά της Γερμανίας μέσω του Nations League.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με ενθουσιασμό και τον παλμό που έδινε στους παίκτες της η κατάμεστη OPAP Arena, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις φάσεις που θα απειλούσαν την εστία του Φερμπρούχεν. Aντίθετα στο πρώτο ημίχρονο οι Ολλανδοί έδειχναν να παίζουν μόνοι τους στο γηπεδο και έχασαν ευκιρίες με τον Ράιντερς.

Στα μισά του πρώτου μέρους η απειρία του Κουλιεράκη απέφερε πέναλτι για τους «Οράνιε», όταν ο νεαρός αμυντικός τράβηξε από τη φανέλα τον Φαν Ντάικ στην περιοχή, αλλά και ο αμυντικός της Λίβερπουλ είχε κάνει το ίδιο. Ο Ερνάντεθ έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μουνουέρα επιβεβαίωσε μέσω VAR το ορθόν της απόφασης αλλά ο Βλαχοδήμος νίκησε τον Βέγκχορστ στο 28΄ και κράτησε απαραβίαστη την ελληνική εστία.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45 ένα μεγάλο λάθος του Ρότα, που αρχικά κάλυψε τους Ολλανδούς και στη συνέχεια έχασε τη φάση στη βαθιά διαγώνια μπαλιά του Φαν Ντάικ, έφερε τον Μπεργκβάιν να πιάνει «σκαστό» σουτ, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος.

Κάπως έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους Κουρμπέλη και Μάνταλο να έχουν δεχθεί κίτρινη κάρτα και να χάνουν τον τελευταίο αγώνα, με την Γαλλία.Ομως το δευτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρικυμία για την Εθνική, με τον Μαυροπάνο να υποπίπτει σε δύο πολύ μεγάλα λάθη, αρχικά «πουλώντας» φθηνά την μπάλα και δίνοντας την ευκαιρία στον Μπεργκβάιν να σουτάρει και τον Βλαχοδήμο να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ (47΄), ενώ στη δεύτερη περίπτωση το σουτ του Σίμονς έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (52΄).

Στο ενδιάμεσο (50΄) η Ελλάδα είχε τη δική της μεγάλη στιγμή, που ενδεχομένως θα μπορούσε να έχει σηκώσει την «Αγιά Σοφιά» στο πόδι αν ο Ιωαννίδης δεν επιδίωκε (ανεπιτυχώς) να αιφνιδιάσει τον Φερμπρούχεν από δύσκολη θέση και γωνία, στην εξαιρετική φάση που ο ίδιος δημιούργησε, αντί να επιλέξει την πάσα στον Μασούρα που ακολουθούσε σε θέση σέντερ φορ.

Κι ενώ ήταν πια η Ελλάδα που πίεζε ασφυκτικά τους Ολλανδούς για το γκολ της νίκης, στο 89ο λεπτό ο Παυλίδης είχε επαφή με τον Ντούμφρις στην περιοχή, ο Ολλανδός έπεσε εύκολα, ο Ερνάντεθ έδειξε ξανά πέναλτι και παρότι ο Μουνουέρα τον κάλεσε για on field review o Iσπανός δεν άλλαξε απόφαση και ο Φαν Ντάικ ευστόχησε, για να αποβληθεί στη συνέχεια με κόκκινη κάρτα ο Γκουστάβο Πογέτ.