Europa League: Νίκες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ επι Βρετανών, ήττες για ΑΕΚ, ΠΑΟ και Άρη Λεμεσού

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ
ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ Πνευματικά Δικαιώματα ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΙΤΣΑΡΑΣ/ 2023 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης οι ερυθρόλευκοι με εξαιρετική εμφάνιση

Κάνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη του μέσα στο 2023, επικρατώντας στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 της κατόχου του Conference League κι εκπροσώπου της κορυφαίας Λίγκας του κόσμου, της Γουέστ Χαμ από την Premier League. Ταυτόχρονα, σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη σε φάση ομίλων ύστερα από 11 αγώνες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση με κατάθεση ψυχής απέναντι στην ως απόψε πρωτοπόρο του Α΄ ομίλου στο Europa League, που έχει πια συγκάτοικο την Φράιμπουργκ, η οποία νίκησε με 3-1 την Μπάτσκα Τόπολα στη Σερβία. Μάλιστα, αν η πειραϊκή ομάδα είχε κρατήσει τη νίκη απέναντι στους Σέρβους και δεν ισοφαριζόταν, ενώ προηγήθηκε 2-0, θα υπήρχε τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση!

Πλέον έχοντας 4 βαθμούς ο Ολυμπιακός ουσιαστικά διασφαλίζει την τρίτη θέση, όμως η διαφορά των δύο βαθμών από Φράιμπουργκ και Γουέστ Χαμ δίνει ελπίδες και για κάτι περισσότερο στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε για τους ερυθρόλευκους με καταπληκτικό δεξί σουτ έξω από την περιοχή μετά από ατομική προσπάθεια ο Κώστας Φορτούνης στο 33΄, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1) έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Ογκμπόνα.

Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν παρών. Μέχρι το 87' όταν τα «Σφυριά» που έφτασαν στο γκολ με ένα καταπληκτικό σουτ του Πακετά στο 87΄, που εκμεταλλεύτηκε την κακή απόκρουση του Κίνι και με απίθανο βολέ στην κίνηση μείωσε σε 2-1 αγχώνοντας το «Γ. Καραϊσκάκης». Ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και οι φίλοι του Ολυμπιακού αποχώρησαν πανηγυρίζοντας από το γήπεδο.

Ήττα από τη Μαρσέιγ η ΑΕΚ

Την πρώτη της ήττα στον 2ο όμιλο του Europa League γνώρισε η ΑΕΚ, που έχασε 3-1 από τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ». Έτσι, η γαλλική ομάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με 5 βαθμούς σε 3 ματς, ενώ ακολουθεί η ΑΕΚ με 4.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε από το 60' και μετά, όταν ένα μοιραίο λάθος του Στάνκοβιτς, έμελε να αλλάξει τον ρου του αγώνα. Ο Αυστριακός γκολκίπερ έχασε τη μπάλα από τον Βιτίνια μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια τον ανέτρεψε, με αποτέλεσμα να σφυριχτεί πέναλτι και να του δοθεί κόκκινη κάρτα.

Μέχρι εκείν το σημείο η Μαρσέιγ είχε υπό τον ελεγχό της τον αγώνα, έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, αλλά ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς ήταν και πάλι σε καταπληκτική ημέρα και κρατούσε την ομάδα του με εξαίρεση την φάση του 27΄ όταν ο Κλος ξέφυγε από δεξιά και έβγαλε τη μπάλα παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο Βιτίνια πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Ο ΠΙνέδα στο 53΄ βρέθηκε... ξαφνικά στο σημείο του πέναλτι, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάνταλου και ισοφάρισε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο το πέναλτι και η κόκκινη, λίγο μετά την ισοφάριση, άλλαξαν την ιστορία. Ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Χαρίτ έβαλε τη Μαρσέιγ ξανά μπροστά στο σκορ ευστοχώντας από τη βούλα.

Στο 68΄ η Μαρσέιγ κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, αυτή τη φορά πολύ αυστηρό, σε φράγμα του Άμραμπατ μέσα στην περιοχή. Ο Βερτού ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-1 στο 69΄, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια ο Αθανασιάδης ήταν αυτός που είπε «όχι» σε προσπάθειες των Σαρ, Ομπαμεγιάνγκ, Κοντογκμπιά κρατώντας το δείκτη του σκορ σε... λογικά επίπεδα.

Εχασε από τη Ρεν ο Παναθηναϊκός

Δύο «παγωμένα» γκολ της Ρεν στις εκκινήσεις των δύο ημιχρόνων (7’ Γκουιρί, 49’ Καλιμουεντό), έφεραν σε θέση ισχύος τη γαλλική ομάδα απέναντι στον Παναθηναϊκό και της χάρισαν τη νίκη με 2-1 στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Μία νίκη που έφερε τους Γάλλους στην κορυφή πλέον του 6ου ομίλου, με τον Παναθηναϊκό να αναζητά πλέον υπερβάσεις στα επόμενα τρία ματς για να «χτυπήσει» την πρωτιά.

Το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 60’ έβαλε ξανά τους «πράσινους» στο ματς, όμως παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε γκολ ισοφάρισης και γνώρισε την πρώτη ήττα του στον όμιλο. Μάλιστα, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα δεν έκανε το... χατίρι στη σέντρα σουτ του Μλαντέμοβιτς, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι για να απομακρύνει στη συνέχεια ο Μπελοσιάν πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Μαντσίνι.

Η γαλλική ομάδα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και πήρε το προβάδισμα στο 7’ σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να της ασκήσει πίεση. Ο Λε Φε βρήκε χώρο για να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι κι ο Γκουιρί που είχε κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας του «τριφυλλιού» με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τους Γάλλους.

Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και την ανάπαυλα. Η Ρεν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο... τρόπο. Και βρήκε το γκολ στην πρώτη φάση της με το εντυπωσιακό τακουνάκι του Καλιμουεντό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ, κάνοντας το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε αντίδραση και στο 58’ ο Ασενιόν ανέτρεψε εντός της περιοχής τον Παλάσιος. Ο διαιτητής Πινέιρο, έπειτα από υπόδειξη του VAR τσέκαρε τη φάση στο βίντεο κι έδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Ιωαννίδη να ευστοχεί απ’ την άσπρη βούλα και να μειώνει στο 60’ σε 1-2, που έμελε να είναι και το τελικο σκορ..

Σημάδευε τα δοκάρια ο Αρης Λεμεσού

Την ήττα γνώρισε ο Αρης Λεμεσού από την Ρεάλ Μπέτις και δεν κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες του στην φετινή διοργάνωση του Europa League. Η ήττα αυτή έφερε τον Άρη στην τελευταία θέση του ομίλου, και την ισπανική ομάδα να είναι στην κορυφή με 6 βαθμούς. Πάνως, ο Άρης είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι και μάλιστα δύο δοκάρια που του στέρησαν το κάτι παραπάνω.

Το ματς κρίθηκε στο γκολ του Πέρεθ από ασίστ του Ντιαό στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης με εξαιρετική αντεπίθεση των Ισπανών. Ενα λεπό πιο πριν οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν εκείνοι το σκορ, ωστόσοο Μαγιαμπέλα με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι! Στο 87' σε κόρνερ για τον Άρη που εκτέλεσε  ο Ουρόσεβιτς, η κεφαλιά από Σπόλιαριτς κατέληξε ξανά στο δοκάρι, δεύτερο για την ομάδα της Λεμεσού

Γενικά ο Αρης Λεμεσού στάθηκε πολύ καλά απένατι στην Μπέτις, θα μπορούσε κάλιστα να έχει φύγει αυτός νικητής, εν τέλει ωστόσο έμεινε με τις εντυπώσεις αλλά χωρίς βαθμό. Σε δυο εβδομάδες θα πάει στην Ισπανία, για το ματς της 4ης αγωνιστικής.

Επική ανατροπή ο ΠΑΟΚ στη Σκωτία

Για τον θεσμό του Europa Conference League, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την Σκωτία και πέτυχε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς κερδίζοντας με 3-2 την Αμπερντίν στο «Πιτόντρι», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 7ο όμιλο του UEFA Europa Conference League,. Μάλιστα αυτή ήρθε με ανατροπή που ολοκληρώθηκε με πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε μια εντυπωσιακή ανατροπή,

Οι Σκοτσέζοι προηγήθηκαν με 2-0, με τους Μπόγιαν Μιόφσκι (50’) και Ντάντε Πολβάρα (58’), αλλά οι «ασπρόμαυροι» έφεραν το ματς στα ίσια με τους Κίριλ Ντεσπόντοφ (73’) και Αντελίνο Βιεϊρίνια (84’). Ο Σβαμπ, με πέναλτι στο φινάλε της αναμέτρησης, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, βοηθώντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου να γιορτάσει με νίκη μία ιστορική βραδιά καθως ο Ρουμάνος έγινε ο προπονητής με τους περισσότερους αγώνες στην ιστορία του ΠΑΟΚ, φτάνοντας τους 213, ξεπερνώντας τον Άγγελο Αναστασιάδη. Πλέον ο δικέφαλος είναι στην κορυφη της βαθμολογίας με 9 ποντους στα μισά της διαδρομης του ομιλου και είναι φαβορί για την πρόκριση.