FlipboardInstagramLinkedin

Ελλάδα - Γαλλία 2-2: Γκολ και θέαμα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Ελλάδα Γαλλία 2-2
Από George Dimitropouloseuronews

Πολύ καλή εμφάνιση για την Εθνική Ομάδα - Τίποτα δεν τελείωσε καθώς η πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 θα παιχτεί στα play - offs του Nations League

Γκολ και θέαμα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Εθνική Ελλάδος κοίταξε στα μάτια την Γαλλία των πολλών «αστέρων», ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει μια ιστορική νίκη κόντρα στους Τρικολόρ καθώς ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μουανί «μια ανάσα» πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44ο λεπτό).

Ελλάδα - Γαλλία 2-2

Παρόλα αυτά η «Γαλανόλευκη» όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή.

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω.

Αρχικά ο Μπακασέτας με ένα εντυπωσιακό γκολ στο 56ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια ενώ στο 61ο λεπτό ο Ιωαννίδης έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική.

Αν και το ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι Τρικολόρ πίεσαν και σκόραραν επίσης ένα όμορφο γκολ με τον Φοφανά στο 74ο λεπτό. Νωρίτερα, ο προπονητής της Εθνικής Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάν, έδειξε προβληματισμένος με την «μεταμόρφωση» της ελληνικής ομάδας, γι' αυτό και αναγκάστηκε να ρίξει στο χορτάρι τα μεγάλα αστέρια, τους Κίλιαν Εμπαπέ και Κίνγκσλεϊ Κομάν.

Η «Γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε με ψηλά το κεφάλι τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024 κατακτώντας την 3η θέση του ομίλου με 13 βαθμούς. Γαλλία και Ολλανδία κατέκτησαν τις δύο πρώτες θέσεις που δίνουν απευθείας εισιτήρια για το κουρφαίο ευρωπαϊκό τουρνουά.

Σημειώνεται πως οι ελπίδες για πρόκριση στα τελικά του Euro της Γερμανίας «είναι ζωντανές» καθώς η Εθνική Ελλάδος θα παίξει στα Play-offs του Nations League την προσεχή άνοιξη.

Ελλάδα - Γαλλία: Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελλάδα(Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (85′ λ. τρ. Σάλιακας), Ρέτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος (67′ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (86′ Κωνσταντέλιας, Μασούρας (77′ Παυλίδης), Ιωαννίδης (77′ Ζέκα).

Γαλλία(Nτεσάν): Σαμπά, Κουντέ (64′ Κλος), Σαλιμπά, Λ. Ερναντές (85′ Ντισασί), Τ. Ερναντές, Φοφανά, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (65′ Κομάν), Κολό Μουανί (64′ Εμπαπέ), Ζιρού (70′ Μ. Τουράμ).