Γράφτηκε ιστορία για το κυπριακό ποδόσφαιρο - Έφτασε τα 1.000 γκολ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις

To 1000o γκολ της Κύπρου σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις
To 1000o γκολ της Κύπρου σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις Πνευματικά Δικαιώματα ANDY BUCHANAN/AFP or licensors
Πνευματικά Δικαιώματα ANDY BUCHANAN/AFP or licensors
Από Ioannis Giagkinis with ΚΟΠ

Από το 1ο ως το 1.000ο τέρμα αναλυτικά η λίστα με όσους πέτυχαν τα τέρματα - σταθμούς για το κυπριακό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη

Μετά από 60 χρόνια και 83 μέρες αγωνιζόμενη στα Κύπελλα Ευρώπης, η Κύπρος κατάφερε να πετύχει το χιλιοστό της τέρμα στις διοργανώσεις της UEFA.

Ο χθεσινοβραδινός αγώνας στη Γλασκώβη μεταξύ Ρέιντζερς και Άρη Λεμεσού (1-1), που ήταν ο υπ’ αριθμόν 812 αγώνας κυπριακής ομάδας στα Κύπελλα Ευρώπης, έμεινε πια για πάντα στην ιστορία για δύο λόγους:
Πρώτον, ο Άρης έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που δεν έχασε σε ευρωπαϊκό παιχνίδι στη Σκωτία και δεύτερον, η Κύπρος έφτασε τα χίλια τέρματα στην Ευρώπη.

Την τιμή να έχει πετύχει το χιλιοστό ευρωπαϊκό τέρμα της Κύπρου είχε ο Σιάβι Μπαμπίκα, όταν στο 28ο λεπτό δέχθηκε μπαλιά από τον Αλεξάντερ Κακόριν και πλάσαρε ψύχραιμα τον τερματοφύλακα της Ρέιντζερς, Τζακ Μπάτλαντ.

Με το τέρμα αυτό του 23χρονου ποδοσφαιριστή από τη Γκαμπόν γράφτηκε ιστορία, αφού η Κύπρος μπήκε στο γκρουπ των χωρών που έχουν πανηγυρίσει τουλάχιστον χίλιες φορές τέρματα στην ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης.

Το πρώτο κυπριακό τέρμα στα Κύπελλα Ευρώπης πέτυχε ο Τάκης Χαϊλής, στο παρθενικό παιχνίδι κυπριακής ομάδας στην Ευρώπη. Αυτό συνέβηκε στο παλιό ΓΣΠ στις 8 Σεπτεμβρίου 1963, όταν άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό του αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τη νορβηγική Γκέβικ Λιν, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου στο τότε Κύπελλο Κυπελλούχων. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε εκείνο το ματς ο Χαϊλής πέτυχε χατ τρικ και ο ΑΠΟΕΛ θριάμβευσε με 6-0.

Με την ευκαιρία της επίτευξης του ιστορικού τέρματος του Μπαμπίκα, η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου παραθέτει μέσα από το ιστορικό της άρχείο τα σημαδικά τέρματα των κυπριακών ομάδων στην Ευρώπη καθώς και τους ποδοσφαιριστές που τα πέτυχαν.