Επεισόδια, δακρυγόνα και προσωρινή διακοπή στις καθυστερήσεις του Βόλος - Ολυμπιακός

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Πνευματικά Δικαιώματα ΝΙΚΟΣ ΧΑΤΖΗΠΟΛΙΤΗΣ/ 2023 ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από Ioannis GiagkinisEuronews

Οι δυο ομάδες αγωνίζονταν για το πρωτάθλημα της Super League και ήταν ισόπαλες 2-2 μέχρι το σημείο της διακοπής στο 90+5, με τα τελευταία τρία λεπτά να παίζονται 55 λεπτά μετά

Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης Βόλος - Ολυμπιακός για το πρωτάθλημα της ελληνικής Super League και ενώ οι δυο ομάδες ηταν ισόπαλες με σκορ 2-3.

Oπαδοί που βρίσκονταν στο Πανθεσσαλικό Στάδιο εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να συγκρούνται με δυνάμεις της αστυνομίας, η οποία έκανε εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων.

Ο διαιτητής διέταξε την διακοπή της αναμέτρησης που είχε φτάσει στο πέμπτο λεπτο των καθυστερήσεων, από τα οκτώ που είχε δείξει νωρίτερα. Χρειάστηκε να περάσουν 55 λεπτά για να καθασρίσει η ατμόσφαιρα και να επιστρέψουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικο χωρο, για να ολοκληρωθεί το ματς.

Πάντως μετά την ρίψη των δακρυγόνων το στάδιο άδειασε από κόσμο ενώ και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυήρια, ωστόσο τα επεισόδια συνεχίστηκαν και εκτός του Σταδίου με την ατμόσφαιρα να παραμένει για αρκετή ώρα αποπνικτικη.

Εν τέλει ο αγωνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-2 με τους παίλτες των δυο ομάδων απλά να ανταλλάσσουν... πασούλες μετά την επανέναρξη για περίπου εναμισο λεπτο, οπότε και ο διαιτητής σφυριξε λήξη εναμισι λεπτο πριν ολοκληρωθεί ο χρονος των καθυστερήσεων που είχε νωρίτερα δείξει.

Πλέον αποκτά ιδιαίτερη σημασία όσα αναγραφούν στο φύλλο αγωνα από τον διαιτητή Παπαπέτρου.