Europa Conference League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό με Φερεντσβάρος

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ
ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ολα τα αποτελέσματα της Πέμπτης για τις ευρωπαϊκές ποδοσφαιρικές διοργανώσεις

Με γκολ του Ελ Κααμπί στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Φερεντσβάρος στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον «ερυθρόλευκο» πάγκο και θα πάει σε μια εβδομάδα (22/2, 22:00) να παίξει τη ρεβάνς στη «Γκρουπάμα Αρένα» έχοντας ένα μικρό αλλά και πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, στην προσπάθεια για πρόκριση στους «16» του Conference League.

Ταυτόχρονα, οι «ερυθρόλευκοι» συνδύασαν με νίκη τον πρώτο ποδοσφαιρικό αγωνα που διεξηχθη στην Ελλάδα παρουσία φιλάθλων τους μετά από χεδόν δυο μηνες, αλλά και την πρώτη παρουσία τους σε αυτή την τριτη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, καθώς ήταν η «παρθενική» συμμετοχή τους σε αυτήν.

Η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα αλλά με την πάροδο του χρόνου άρχισε να παίζει καλύτερα, βελτιώθηκε αρκετά και εν τέλει κατέληξε σε ένα εξαιρετικό φινάλε, πιέζοντας αφόρητα τους Ούγγρους στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός απέφυγε πάντως μια μεγάλη ψυχρολουσία στο 2ο λεπτό, όταν ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Βάργκα στο φάουλ του Αμπού Φανί για οφσάιντ του σκόρερ, μετά από εξέταση του VAR.

Προϊόντος του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατούν πιο σταθερά και σίγουρα στο χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης», ξεπέρασαν το επιθετικό ξεκίνημα των Ούγγρων και άρχισαν να πιέζουν από ψηλά δημιουργώντας προβλήματα στην κυκλοφορία τους.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό αλλά και αρκετή τακτική, με αποτέλεσμα να μη σημειωθούν πολλές ευκαιρίες. Μετά το ακυρωθέν γκολ επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν εκείνη στο 24ο λεπτό, με τον Πασχαλάκη να αντιδρά θετικά αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Ραμίρες.

Ωστόσο, η κορυφαία στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Ντίμπους να πραγματοποιεί στο 32΄ μεγάλη απόκρουση στην καρφωτή κεφαλιά του Κάρμο. Ακόμα, στο 38΄ ένα καλά εκτελεσμένο φάουλ από τον Φορτούνη βρήκε στο τείχος και πέρασε κόρνερ, δίπλα από το δεξί «παράθυρο» της ουγγρικής εστίας, ενώ ελάχιστα άουτ πέρασε κι ένα πολύ αξιόλογο σουτ του Καρβάλιο στο επόμενο λεπτό.

Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ
Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Βλέποντας στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης τους παίκτες του να μην έχουν την ίδια ενέργεια και τους Μαγυάρους να έχουν μια καλή στιγμή στο 58΄ με τον Αμπού Φανί (απέκρουσε ο Πασχαλάκη), ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο παιχνίδι Όρτα και Ποντένσε.

Ο Ποντένσε άρχισε αμέσως να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 64΄ πέρασε μια έξοχη πάσα στον Ελ Κααμπί που αστόχησε, ενώ στο 70΄ το σουτ του Όρτα από τα 25 μέτρα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντίμπους.

Με το χρόνο να κυλά ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας πια πολύ την Φερεντσβάρος που είχε κουραστεί και οπισθοχωρήσει.

Και αφού στο 80΄ ο Γιόβετιτς βρήκε κάθετα τον Ελ Κααμπί, ο οποίος «ρόλαρε» πάνω στον Σισέ και έκανε συρτό διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Ντίμπους, τρία λεπτά αργότερα ο Μαροκινός σήκωσε το «Γ. Καραϊσκάκης» στον... αέρα ανοίγοντας το σκορ από κοντά, μετά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Γιόβετιτς.

Το 1-0 έμεινε ως το τέλος καθώς η Φερεντσβάρος δεν είχε δυνάμεις για να αντιδράσει ενώ οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν άλλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν. Πλέον η πρόκριση στους 16 του Europa Conference League, όπου από ελληνικής πλευράς βρίσκεται ήδη ο ΠΑΟΚ, θα κριθεί την άλλη εβδομάδα.

Υπενθυμίζεται ότι ο τελικός της διοργάνωσης θα φιλοξενηθεί στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενω ενδιαμέσως και συγκεκριμένα την Κυριακή ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα, αφού απορρίφθηκε από την πλειοψηφία των ομάδων της Super League το αίτημά του για αναβολή εξαιτίας των ευρωπαϊκών του υπορεώσεων.

CONFERENCE LEAGUE: ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 4-1
(4΄ Μπίρεθ, 27΄ Γκ. Στάνκοβιτς, 64΄ Κιτεϊσβίλι, 90΄+1΄ Καμαρά - 8΄ Ροντρίγκες)

Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 2-2
(31΄ Ρασμούσεν, 68΄ Νίλσον - 3΄ Τσαϊμπί, 10΄ Κάλαϊτζιτς)

Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελλάδα)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 1-0
(83΄ Ελ Κααμπί)

Μόλντε (Νορβηγία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 3-2
(12΄, 19΄ Γκουλμπράντσεν, 24΄ Κάασα - 64΄ Ζοσουέ, 71΄ Ογκουστίνιακ)

Σερβέτ (Ελβετία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 0-0

Μπέτις (Ισπανία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1
(76΄ πέν. Πέτκοβιτς)

Άγιαξ (Ολλανδία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 2-2
(90΄+1΄ πέν. Φαν ντεν Μπούμεν, 90΄+7 Μπερχούις - 16΄, 64΄ Γκρονμπάεκ)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-0
(65΄ Πιερό)

*Οι ρεβάνς είναι προγραμματισμένες για τις 22 Φεβρουαρίου. Στη φάση των «16» έχουν ήδη προκριθεί απευθείας ως πρώτοι στους ομίλους οι ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα, Μπριζ, Φενερμπαχτσέ, Φιορεντίνα, Λιλ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βικτόρια Πλζεν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

Η μεγάλη έκπληξη των των play off εισόδου στους «16» του Europa League έγινε στο «Μουνισιπάλ» της Μπράγκα, όπου η Καραμπάχ πέρασε σαν... άνεμος και σκόρπισε 4-2 τους γηπεδούχους.

Από σήμερα μπορεί να σκέφτεται την επόμενη φάση η Μίλαν, χάρη στο 3-0 επί της Ρεν στο Σαν Σίρο kαι η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που «καθάρισε» ήδη την πρόκριση καθώς πέρασε από τη Βέρνη με 3-1 επί της Γιουνγκ Μπόις.

Στα υπόλοιπα ζευγάρια, προέκυψαν... ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει των ρεβάνς. Η Ρόμα απέσπασε 1-1 από τη Φέγενορντ στο Ρότερνταμ με τον Λουκάκου να σημειώνει το 6ο του γκολ στη διοργάνωση, ενώ στην Κωνσταντινούπολη η Γαλατασαράι«λύγισε» στις καθυστερήσεις την αντίσταση της Σπάρτα Πράγας. Εξέλιξη-θρίλερ και στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας, με τη Μπενφίκα να κάμπτει 2-1 την Τουλούζ ενώ στο Αμβούργο η τυπικά γηπεδούχος Σαχτάρ Ντόνετσκ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μαρσέιγ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς των πρώτων αγώνων των playoffs του Europa League έχουν ως εξής:

Φέγενορντ (Ολλανδία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-1