Euro 2024: Η Γεωργία απέκλεισε την Ελλάδα στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά

Οι οπαδοί της Γεωργίας

Στο 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση - Η εθνικής Ελλάδας ηττήθηκε 4-2 στα πέναλτι

Η Γεωργία πήρε σπουδία πρόκριση στα τελικά του Euro της Γερμανίας καθώς απέκλεισε την εθνική Ελλάδας στη διαδικασία των πέναλτι, με το 0-0 να μένει στη διάρκεια τόσο της κανονικής διάρκειας του αγώνα όσο και στην παράταση.

Το 90λεπτο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ νευρικό, με την εθνική Ελλάδας να κρατάει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια αλλά να μην ρισκάρει καθόλου για να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Οι Γεωργιανοί ήταν καλά κλεισμένοι στην άμυνα και δεν επέτρεπαν στους Έλληνες διεθνείς να δημιουργήσουν ρήγματα.

Από την πλευρά της η Ελλάδα σταμάτησε σε μεγάλο βαθμό το όποιο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Σανιόλ, όμως στα τελευταία λεπτά πήγε να γίνει η ζημιά από στημένες μπάλες. Ο Βλαχοδήμος με εντυπωσιακή επέμβαση πέταξε τη μπάλα κόρνερ σε απευθειας εκτέλεση φάουλ του Καβκαβάτζε και μετά το κόρνερ επικράτησε σύγχυση στην περιοχή με την άμυνα τελικά να απομακρύνει.

Στο τέλος του ημιχρόνου ξέσπασε μίνι σύρραξη στη γραμμή του πλαγίου με τον ρέφερι της αναμέτρησης να αποβάλλει από έναν άνθρωπο του πάγκου από κάθε ομάδα.

Ένταση στο τέλος του ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ανέβηκε καποια μέτρα, πάντα όμως με μεγάλη προσοχή στις αντεπιθέσεις των Γεωργιανών. Από τη μία κατάφερε να κρατήσει τη Γεωργία στο μισό γήπεδο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας και του αγώνα, όμως από την άλλη αν και είχε μεγαλύτερη σπιρτάδα (και με την είσοδο Κωνσταντέλια-Σιώπη) δεν κατάφερε να φτάσει σε μία μεγάλη φάση, μία τελική στην εστία. Το φάουλ που κέρδισε στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Γεωργία δεν είχε αποτέλεσμα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Κόρνερ στην περιοχή της Γεωργίας

Η παράταση

Η πιο μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας ήρθε στο 102' όταν μετά από κόρνερ του Τσιμίκα ο Μαυρόπανος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαμαρντασβίλι. Δύο λεπτά νωρίτερα η εθνική είχε και την πρώτη τελική στην εστία με το σουτ του Μπακασέτα να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Γεωργιάνο τερματοφύλακα.

Η κεφαλιά του Μαυροπάνου στο δοκάρι

Στο 104' ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή της Γεωργίας, αλλά το σουτ που επιχείρησε αμαρκάριστος πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 105' παρολίγον έμφραγμα για την Ελλάδα, με τον Μαυροπάνο να κάνει μεγάλο λάθος, τον Μικαουτάτζε να κλέβει και τον Βλαχοδήμο να σώζει την εθνική με το πόδι, μετά από προβολή από πολύ κοντά του Νταβιντασβίλι.

Στο 110΄ ο Τσιταϊσβίλι πέρασε τη μισή ελληνική άμυνα, μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια θέση απείλησε αλλά ο Βλαχοδήμος πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρία για γκολ με το 0-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα και το ματς να πηγαίνει στα πέναλτι.