Youth League: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός με το εμφατικό 3-0 επί της Μίλαν

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν Πνευματικά Δικαιώματα Sigfredo Haro/INTIME SPORTS
Πνευματικά Δικαιώματα Sigfredo Haro/INTIME SPORTS

Τα απίθανα «μωρά» κυριάρχησαν στον μεγάλο τελικό και στέφθηκαν πανάξια Πρωταθλητές Ευρώπης

Τα απίθανα «μωρά» του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν την φανταστική τους ευρωπαϊκή πορεία κατακτώντας το Youth League στη Νιόν, επικρατώντας με επιβλητικό τρόπο της Μίλαν με 3-0.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πλέον, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα. Από εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός, με τη Μίλαν πάντως να μην βρίσκει διαδρόμους για την εστία του Σίνα.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το «θαύμα» τους στο δεύτερο μέρος καθώς μόλις σε 6 λεπτά πέτυχαν τρία γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο.

Στο 60΄ ο Μουζακίτης ευστόχησε σε πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Παπακανέλος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Μίλαν και με φοβερή ατομική ενέργεια έκανε το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον απίστευτο Μπακούλα, που πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ με ανάποδο ψαλίδι και έγραψε το τελικό 3-0.

Ανάποδο ψαλίδι του Μπακούλα για το 3-0 του Ολυμπιακού
Ανάποδο ψαλίδι του Μπακούλα για το 3-0 του ΟλυμπιακούSigfredo Haro/INTIME SPORTS

Από εκεί και πέρα η Μίλαν πίεσε, με τον Σίνα όμως να λέει όχι όποτε χρειάστηκε και να κρατάει το θριαμβευτικό 3-0 μέχρι το τέλος όπου είδε τους παίκτες του Ολυμπιακού να γίνονται ένα κουβάρι.

Έτσι ο Ολυμπιακός έγινε ο πρώτος ελληνικός σύλλογος που σηκώνει ευρωπαϊκό τρόπαιο.