Super League: Πρωταθλητής για τέταρτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ Πνευματικά Δικαιώματα ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews
Δημοσιεύθηκε

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε με 2-1 του Άρη μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και άφησε πίσω της την ΑΕΚ - Τρίτος ο Ολυμπιακός έπειτα από «αυτοχειρία» του Παναθηναϊκού.

Με νίκη 2-1 επί του μεγάλου του αντιπάλου Άρη και μάλιστα μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΠΑΟΚ σφράγισε τον τέταρτο πρωταθληματικό του τίτλο το βράδυ της Κυριακής, κόβοντας πρώτος το νήμα της φετινής Super League. Κι όσο ο «Δικέφαλος» του Βορρά έφτανε στην κατάκτηση του τίτλου, εκείνος του Νότου δεν έλαβε από την Θεσσαλονίκη το «δώρο» που περίμενε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην φτάσει στο πολυπόθητο «ριπίτ».

Σε ένα νευρικό παιχνίδι μεταξύ των δύο εκπροσώπων της Θεσσαλονίκης στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας. Πέτυχε δύο γκολ με μόλις τρεις τελικές προσπάθειες, είχε μία αποβολή, δέχθηκε πίεση από τον συμπολίτη του, ωστόσο έφτασε στη νίκη με γκολ των Μπράντον Τόμας και Τάισον κι ενώ ενδιάμεσα ο Μορόν είχε ισοφαρίσει για τον Άρη.

Την ίδια ώρα, στην Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στην Λαμία, της οποίας επικράτησε με 3-0. Παρ' όλα αυτά, στους «κιτρινόμαυρους» θα έχουν να λένε για το ότι δεν έκαναν αυτό που έπρεπε στις προηγούμενες αγωνιστικές, όταν έχαναν το ντέρμπι της Τούμπας σχεδόν μέσα από τα χέρια τους ή εκείνο στο «Καραϊσκάκη» με εμφάνιση κατώτερη των περιστάσεων ή τόσους βαθμούς σε ματς της κανονικής διάρκειας στα τελευταία λεπτά.

ΑΕΚ
ΑΕΚΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ο Λιούμπισιτς άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα και στις καθυστερήσεις ο Σιμάνσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τέλος, στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός του Χρήστου Κόντη, αν και προηγήθηκε με 2-0, είδε τον Ολυμπιακό να τον ισοφαρίζει σε 2-2 και να τον στέλνει στην τέταρτη θέση και μαζί με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά στην συμμετοχή του στην Ευρώπη. Αν το «τριφύλλι» θέλει να έχει ευρωπαϊκό εισιτήριο στην επόμενη σεζόν, θα πρέπει στις 25/5 στον Βόλο να επικρατήσει του Άρη και να κατακτήσει το Κύπελλο.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός - ΟλυμπιακόςΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ/ 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στα του ντέρμπι των «αιωνίων», ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 59ο λεπτό ο Μπερνάρ έγραψε το 2-0 στο τελευταίου του ματς με τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο. Ωστόσο, ο Ποντένσε σε δαιμονιώδη φόρμα μείωσε στο 73ο λεπτό με λόμπα που ανάγκασε ακόμη και τους «πράσινους» οπαδούς να τον χειροκροτήσουν και στο 81ο λεπτό δημιούργησε για τον Γιόβετιτς που με κεφαλιά ισοφάρισε και εξασφάλισε για την ομάδα του Πειραιά την τρίτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα.