EventsEventsΠοντάκαστ

Euro2024: Πρεμιέρα με νίκη για την Αγγλία και προβάδισμα πρόκρισης στον 3ο όμιλο

Ο Jude Bellingham της Αγγλίας, δεξιά, αμφισβητείται από τον Sasa Lukic της Σερβίας κατά τη διάρκεια του αγώνα του ομίλου C μεταξύ της Σερβίας και της Αγγλίας στο Γκελζενκίρχεν, 16 Ιουνίου 2024.
Από Euronews with AP
Δημοσιεύθηκε
Αυτό το άρθρο δημοσιεύθηκε αρχικά στα Αγγλικά

Με γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ επικράτησε με 1-0 της Σερβίας και, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία στο Σλοβενία-Δανία, βάζει γερή υποθήκη για να περάσει στους «16».

Κάθε άλλο παρά γρουσούζικο υπήρξε για την Αγγλία το 13ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σερβία για το Euro2024.

13 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα ο Τζουντ Μπέλιγχαμ ολοκλήρωσε με άπιαστη κεφαλιά μια επίθεση για σεμινάριο από τα λιοντάρια που άρχισε με την καταπληκτική κάθετη του Ουόκερ προς τον Σάκα στα αριστερά της σερβικής άμυνας και συνεχίστηκε με τη σέντρα του τελευταίου προς τον άσο της Ρεάλ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ραΐκοβιτς.

Ο Χάρι Κέιν λίγο έλειψε να διευρύνει το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο τερματοφύλακας της Σερβίας έσπρωξε την κεφαλιά του στο οριζόντιο δοκάρι στην κάτω πλευρά του δοκαριού. Ο επιθετικός της Μπάγερν έκανε ρεκόρ για τη χώρα του, πραγματοποιώντας την 23η συμμετοχή του σε μεγάλο τουρνουά και ήταν στους διακριθέντες του αγώνα, με τον προπονητή του να του απονέμει τα εύσημα.

«Θεωρώ πως έκανε εξαιρετική δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν αγωνιζόμασταν να κρατήσουμε το σκορ και η τεχνική του ικανότητα να κρατά μπάλα για εμάς σε πολλές περιπτώσεις βοήθησε αρκετά. Αυτή η ομάδα εξακολουθεί να βρίσκει τα πατήματά της. Όλοι περιμένουν να περάσουμε άνετα, όμως έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας», δήλωσε ο Γκάρεθ Σαουθγκέιτ.

England fans celebrate at the end of the Group C match against Serbia in Gelsenkirchen, June 16, 2024

Η νίκη έστειλε την Αγγλία στην κορυφή του 3ου ομίλου, αφού λίγη ώρα νωρίτερα η Δανία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στη Σλοβενία, με τον Κρίστιαν Έρικσεν να σκοράρει τρία χρόνια μετά την καρδιακή ανακοπή που υπέστη στον αγωνιστικό χώρο στο προηγούμενο Euro. Αγγλία και Δανία διασταυρώνουν τα ξίφη τους την Πέμπτη στην Φρανκφούρτη.

Το ματς επισκιάστηκε από τα επεισόδια που σημειώθηκαν πριν την έναρξή του στο Γκελζενκίρχεν, με μικροσυμπλοκές οπαδών και την γερμανική αστυνομία να επεμβαίνει για την αποκτάσταση της τάξης. Ο αγώνας είχε ήδη χαρακτηριστεί ως υψηλού κινδύνου λόγω της παρουσίας περίπου 30.000 οπαδών από τις δύο χώρες, ωστόσο η παρέμβαση της αστυνομίας απέτρεψε τα χειρότερα.