EventsEventsΠοντάκαστ

Euro 2024: Κάταγμα στην μύτη ο Εμπαπέ, θα παίζει με προστατευτική μάσκα

Ο Κιλιάν Εμπαπέ δέχεται τις πρώτες βοήθειες μετά το χτύπημα στη μύτη στο ματς απέναντι στην Αυστρία στην πρεμιέρα της Γαλλίας στο Euro 2024 Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Ποια ματς αναμένεται να χάσει ο αρχηγός των «τρικολόρ»

Κάταγμα στην μύτη είναι η διάγνωση για τον τραυματισμό του Κιλιάν Εμπαπέ, στη νίκη 1-0 της Γαλλίας απέναντι στην Αυστρία, με συνέπεια ο αρχηγός των «τρικολόρ» να είναι υποχρεωμένος να αγωνίζεται με προστατευτική μάσκα στη συνέχεια του Euro 2024.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Κιλιάν Εμπαπέ συγκρούστηκε με τον Αυστριακό αμυντικό, Κέβιν Ντάνσο και άρχισε να αιμορραγεί από την μύτη.

Αρχικά αποχώρησε από το γήπεδο, ενώ είχε γεμίσει με αίματα η φανέλα του, αλλά ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να... υποχρεώσει τον διαιτητή να δώσει άδεια για να γίνουν οι αλλαγές, που ήθελε ο προπονητής του. Τελικά, αφού παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, αντικαταστάθηκε από τον Ολιβιέ Ζιρού.

Στη συνέχεια μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο του Ντίσελντορφ. Όπως ανακοίνωσε η γαλλική ομοσπονδία ποδοσφαίρου "ο Εμπαπέ θα υποβληθεί σε θεραπεία χωρίς να χρειαστεί επέμβαση άμεσα (...)Θα κατασκευαστεί ειδική μάσκα, η οποία θα επιτρέψει στο νούμερο 10 της γαλλικής ομάδας να συνεχίσει στην διοργάνωση μετά από μια περίοδο αποθεραπείας».

Μετά απ΄ αυτήν την εξέλιξη, δεν αποκλείεται, ο Εμπαπέ να μην αγωνισθεί στους εναπομείναντες αγώνες του ομίλου με την Ολλανδία και την Πολωνία.