EventsEventsΠοντάκαστ

Euro 2024: Δώρο στον μύθο Ρονάλντο που έγραψε ιστορία, το 2-1 της Πορτογαλίας επί της Τσεχίας

Οι Τούρκοι πανηγυρίζουν το εξαιρετικό δεύτερο γκολ
Από Ιωάννης Καράγιωργας
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Η Τουρκία 3-1 στο θρίλερ με τη Γεωργία με εκπληκτικά γκολ

Μετά από ένα πανέμορφο ματς ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες, η Τουρκία πήρε σπουδαία νίκη επί της Γεωργίας με 2-1. Τα γκολ των Τούρκων ήταν το ένα πιο όμορφο από το άλλο, με τον Μιλντίρ να ανοίγει το σκορ στο 25' αλλά η Γεωργία βρήκε απάντηση με τον Μικαουτάτε στο 32'. Νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ των Τούρκων για οφσάιντ.

Η Τουρκία συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο μέρος και στο 65' ο Γκιουλέρ εκτέλεσε τον Γεωργιανίο γκολκίπερ με φοβερό σουτ για τό 2-1 στην αναμέτρηση. Οι Γεωργιανοί είχαν δοκάρι λίγο αργότερα με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις ευκαιρίες να χάνονται η μία πίσω από την άλλη.

Η Γεωργία στρίμωξε την Τουρκία στο τέλος, είχε δοκάρια, έχασε απίθανες ευκαιρίες και μετά από κόρνερ, οι Τούρκοι έφυγαν μόνοι τους καθώς ο Γεωργιανός τερματοφύλακας είχε προωθηθεί και σε κενή εστία ο Αχτούρκογλου έγραψε το τελικό 3-1 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πορτογαλία - Τσεχία 2 - 1

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που συμμετέχει σε 6 διοργανώσεις Euro. Ο αρχηγός της Πορτογαλίας μάλιστα ήτνα αυτός που απείλησε δύο φορές την εστία των Τσέχων στο πρώτο μέρος, όμως νικήθηκε και τις δύο φορές από τον Τσέχο κίπερ. Έτσι το 0-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά, όμως ο Ρονάλντο και ο Λεάο δεν έβρισκαν στόχο. Και όποιος χάνει ευκαιρίες δέχεται γκολ λέει το ρητό, όπερ και εγένετο, Με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, ο Πρόβοντ στο 62ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Πορτογαλίας γράφοντας το 1-0 για την Τσεχία.

Κριστιάνο Ρονάλντο

Επτά λεπτά αργότερα, η Πορτογαλία έφτασε στο 1-1 με έναν τυχερό τρόπο, με τον Μέντες να πιάνε ιτην κεφαλιά, τον Στάνιεκ να αποκρούει πάνω στον αμυντικό του και έτσι με αυτογκόλ του Χράνατς έγινε το 1-1.

Οι Πορτογάλοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 87ο λεπτό κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, με τον Ρονάλντο να σημαδεύει το δοκάρι και τον Ζότα να σκοράρει αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Ρονάλντο ήταν εκτεθειμένος. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, η Πορτογαλία βρήκε αυτό που άξιζε, το δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Κονσεϊσάο.