Euro 2024: Ιστορική πρόκριση της Γεωργίας - Όλα τα ζευγάρια στους «16»

Οι παίκτες της Γεωργίας πανηγυρίζουν
Από Ιωάννης Καράγιωργας
Δημοσιεύθηκε

Μεγάλα ματς στους «16» και ακόμη σπουδαίοτερα αναμένονται στα προημιτελικά

Η βραδιά έμελλε να είναι ιστορική για τη Γεωργία που με το 2-0 επί της Πορτογαλίας πήρε την πρόκριση για τους «16» του Eurο 2024. Χραβατσκέλια στο 2ο λεπτό και ο Μικαουτάτζε με πέναλτι στο 57' σφράγισαν το χρυσό τρίποντο για τους Γεωργιανούς, την ομάδα που απέκλεισε την Ελλάδα.

Η Γεωργία πήρε την τρίτη θέση την ώρα που στο άλλο ματς, η Τουρκία επικράτησε της Τσεχίας με 2-1 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με αποβολές και στο τέλος του αγώνα όπου επικράτησαν τα νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με γκολ του Τσαλχάνογλου στο 51' παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 20ο λεπτό και την αποβολή του Μπαράκ. Οι Τσέχοι όμως ισοφάρισαν στο 66' με τον Τσούσεκ, πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση όμως στο 94' δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα από τον Τόσουν.

Η Τουρκία προκρίθηκε ως δεύτερη με 6 βαθμούς μένοντας πίσω από την Πορτογαλία που είχε επίσης 6 πόντους.