EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ

Euro 2024: Ματσάρα στη Λειψία και τρομερή πρόκριση της Τουρκίας επί της Αυστρίας με 2-1

Η μπάλα στα δίχτυα της Ρουμανίας
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Οι οράνιε επικράτησαν με άνεση της Ρουμανίας 3-0 - Τρομερό ματς στη Λειψία

Το σπουδαιότερο ματς των «16» έμελε να είναι και το τελευταίο χρονικά, αυτό ανάμεσα στην Αυστρία και την Τουρκία. Οι Αυστριακοί έχοντας την μεγάλη νίκη επί της Ολλανδίας στο παλμαρέ τους έμπαιναν ως φαβορί αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα όλα αυτά κατέρρευσαν καθώς ο Ντεμιράλ σκόραρε και η Τουρκία πήρε προβάδισμα με 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Τουρκίας έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση και μετά ανέλαβε η...έδρα.

Με τους χιλιάδες οπαδούς της να έχουν κάνει....Άγκυρα την Λειψία, οι Τούρκοι βραχυκύκλωσαν την Αυστρία που στο πρώτο μέρος αδυνατούσε να απειλήσει και κινδύνευσε να δεχτεί και δεύτερο γκολ.

Το δεύτερο μέρος όμως ήταν συγκλονιστικό. Η Αυστρία μπήκε πολύ δυνατά και έκλεισε την Τουρκία στα καρέ της σφυροκοπώντας την τουρκική άμυνα αλλά χωρίς να μπορεί να σκοράρει.

Ο Ντεμιράλ κάνει το 2-0

Και στο 60ο λεπτό σοκ! Ο Ντεμιράλ κέρδισε τους πάντες στην άμυνα της Αυστρίας μετά από κόρνερ και έκανε δύο τα τέρματα της Τουρκίας και τα δικά του στο ματς για το 0-2.

Όλα έμοιαζαν ακατόρθωτα για τους Αυστριακούς, αλλά με το 0-2 στην πλάτη αποφάσισαν να τα παίξουν όλα για όλα και στο 66' ξαναμπήκαν στο ματς. Μετά από κόρνερ ο Γκρέγκοριτς βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, ξεχασμένος από τους Τούρκους αμυντικούς και μείωσε σε 1-2.

Ο Γκρέγκοριτς μειώνει σε 1-2

Από εκεί και πέραη Αυστρία έκλεισε την Τουρκία, σφυροκοπούσε όπως μπορούσε και η Τουρκία είχε δύο κόντρες για να βγάλει και τρίτο γκολ. Η μεγαλύτερη γάση έγινε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκιονουκ να κάνει την επέμβαση του τουρνουά σώζοντας την Τουρκία σε σκαστή κεφαλιά του Μπαουμγκάρντερ, Το ματς έληξε 20 δευτερόλεπτα μετά με το 1-2 να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του Μοντέλα για τους «8» όπου θα βρει την Ολλανδία.

Ρουμανία-Ολλανδία 0 - 3

Η Ολλανδία ήταν αποφασισμένη να αφήσει πίσω της την ήττα από την Αυστρία και να δείξει ότι πήγε στο Euro για να φτάσει ψηλά. Απέναντι στη Ρουμανία πραγματοποίησε ένα κυριαρχικό ματς και το 2-0 μοιάζει λίγο μπροστά στο επίπεδο της εμφάνισης των Οράνιε.

Χάκπο και Ολλανδοί πανηγυρίζουν

Με τον Χάκπο να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, η Ολλανδία δεν άφησε περιθώρια στη Ρουμανία που σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να δικαιώσει τις εκτιμήσεις ότι θα μπορούσε να δυσκολέψει τους Ολλανδούς.

Ο ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ για την Ολλανδία με ένα υπέροχο σουτ στο 20o λεπτό. Από εκεί και πέρα οι Ολλανδοί πίεζαν και απείλησαν αρκετές φορές και με άλλα γκολ.

Τελικά έφτασαν στο 2-0 στο 83' με τον Μάλεν να λέει ευχαριστώ στην εξαιρετική ασίστ του Χάκπο και σε κενή εστία να σκοράρει. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90'+3' με τον Μάλεν να εκτελεί τον γκολκίπερ της Ρουμανίας μετά από υποδειγματική ατομική ενέργεια για το τελικό 3-0.