EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ
Loader
Find Us
ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Παρίσι 2024: Τα 101 μέλη της Ελληνικής Αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η ΕΘΚΙΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
Η ΕΘΚΙΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ © 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ © 2024 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από Ioannis Giagkinis
Δημοσιεύθηκε
Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια
Κοινοποιήστε το άρθροClose Button

Όλα τα ονόματα των αθλητών και των αθλητριών που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα σε 17 σπορ

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Με την πρόκριση της Εθνικής Oμάδας Mπάσκετ της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» ολοκληρώθηκε η συγκρότηση της ελληνικής αποστολής με εκπροσώπους σε 17 αθλήματα.

Την ομάδα θα αποτελούν τελικά 101 αθλητές και αθλήτριες, κάτι που σημαίνει ότι επετεύχθη ο στόχος του τριψήφιου αριθμού που είχε θέσει ο πρόεδρος της Ελληνικης Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος.

Τα ονόματα των 12 παικτών της Εθνικής Μπάσκετ θα οριστικοποιηθούν από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης τις επόμενες ώρες, αν και δεν αναμένονται εκπλήξεις (ερωτηματικο ίσως να αποτελεί αν θα αντικτασταθεί ο Κώστας Αντετοκούνμπο που τραυματίστηκε και δεν μετείχε στους τελευταίους αγωνες του Προολυμπιακου).

Τις τελευταιες ημέρες οριστικοποιήθηκαν και τα ονόματα των Εθνικών Ομάδων Πόλο Ανδρων και Γυναικών. Ο στίβος κλειδωσε τελικα στα 14 άτομα καθώς έλαβε πρόσκληση και η Παναγιώτα Δόση, ενώ το τένις θα εκπροσωπηθεί με τέσσερα άτομα σε πέντε αγωνίσματα (απλό ανδρών και γυναικών, διπλό ανδρών και γυναικών και διπλό μεικτό).

Αναλυτικά, η τελική λίστα με τους αθλητές και τις αθλήτριες που αποτελούν την Ελληνικής Ολυμιακή Ομάδα (και ενω αναμένεται την Τρίτη να ανακοινωθει ποιοι θα είναι οι σημαιοφόροι στην τελετή έναρξης, με τις πληροφορίες να συγκλίνουν ότι πάμε σε δίδυμο Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κατερίνας Στεφανίδη) είναι:

Στίβος – 14

Μίλτος Τεντόγλου μήκος

Εμμανουήλ Καραλής επί κοντώ

Κατερίνα Στεφανίδη επί κοντώ

Χρήστος Φραντζεσκάκης σφυροβολία

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20 χλμ. βάδην

Μιχάλης Αναστασάκης σφυροβολία

Ελίνα Τζένγκο ακοντισμός

Τατιάνα Γκούσιν ύψος

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Σταματία Σκαρβέλη σφυροβολία

Αριάδνη Αδαμοπούλου επί κοντώ

Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 100μ., 200μ.

Κυριακή Φιλτισάκου 20 χλμ. βάδην

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Παναγιώτα Δόση ύψος

Κολύμβηση – 16

Αννα Ντουντουνάκη: 100μ. πεταλούδα, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed

Νόρα Δράκου: 50μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Γεωργία Δαμασιώτη: 100μ., 200μ. πεταλούδα

Κριστιάν Γκολομέεβ: 50μ. ελεύθερο

Απόστολος Χρήστου: 100μ., 200μ. ύπτιο, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed

Στέργιος Μπίλας: 50μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. ελεύθερο

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Βαγγέλης Μακρυγιάννης: 100μ. ύπτιο

Δημήτρης Μάρκος: 800μ., 1.500μ. ελεύθερο, 4Χ200μ. ελεύθερο

Απόστολος Παπαστάμος: 200μ., 400. μικτή ατομική

Απόστολος Σίσκος: 200μ. ύπτιο

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος: 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ200μ. ελεύθερο

Κώστας Εγγλεζάκης: 4Χ200μ. ελεύθερο

Κώστας Στάμου: 4Χ200μ. ελεύθερο

Βαγγέλης Ντούμας: 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Οδυσσέας Μελαδίνης: 4Χ100μ. ελεύθερο

Παναγιώτης Μπολάνος: 4Χ100μ. ελεύθερο

Αλκης Κυνηγάκης: 10χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης

Καλλιτεχνική κολύμβηση – 2

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ευαγγελία Πλατανιώτη, Σοφία Μαλκογεώργου – ντουέτο

Κωπηλασία – 7

Στέφανος Ντούσκος – σκιφ

Χριστίνα Μπούρμπου, Ευαγγελία Αναστασιάδου – δίκωπος

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ζωή Φίτσιου, Μιλένα Κοντού – διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Πέτρος Γκαϊδατζής – διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

Σκοποβολή – 5

Άννα Κορακάκη – 10 αεροβόλο πιστόλι, 25μ. πιστόλι

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Χριστίνα Μόσχη – 10μ αεροβόλο πιστόλι

Εμμανουέλα Κατζουράκη – σκιτ

Μάκης Μίτας – σκιτ

Μπάμπης Χαλκιαδάκης – σκιτ

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Γυμναστική – 1

Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκοι

Τένις – 4

Μαρία Σάκκαρη – απλό

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό

Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη – μεικτό

Στέφανος Τσιτσιπάς, Πέτρος Τσιτσιπάς – διπλό

Μαρία Σάκκαρη, Δέσποινα Παπαμιχαήλ – διπλό

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ιστιοπλοΐα – 4

Βύρωνας Κοκκαλάνης – IQFoil 

Κάμερον Μαραμενίδης – φόρμουλα κάιτ

Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης – 470  μεικτό

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Ποδηλασία – 1

Γιώργος Μπούγλας – ποδηλασία δρόμου

Πάλη – 3

Γιώργος Κουγιουμτσίδης – 74κ ελευθέρας

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Νταουρέν Κουρουγκλίεφ – 86κ ελευθέρας

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ ελευθέρας

Τζούντο – 2

Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Θόδωρος Τσελίδης – 90κ

Ιππασία – 1

Ιόλη Μυτιληναίου – υπερπήδηση εμποδίων

Ξιφασκία – 1

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

Επιτραπέζια αντισφαίριση – 1

Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

Υδατοσφαίριση – Εθνική ομάδα ανδρών 13

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ

Μάνος Ζερδεβάς, Παναγιώτης Τζωρτζάτος (τερματοφύλακες), Ντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Στάθης Καλογερόπουλος, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Νίκος Γκίλλας, Στέλιος Αργυρόπουλος Κανακάκης, Νίκος Παπανικολάου, Κώστας Κάκαρης, Δημήτρης Νικολαϊδης, Άγγελος Βλαχόπουλος

Υδατοσφαίριση – Εθνική ομάδα γυναικών 13

Ιωάννα Σταματοπούλου, Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Ελένη Ξενάκη, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Μαρία Πάτρα, Ειρήνη Νίνου, Αθηνά Γιαννοπούλου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη

Μπάσκετ – Εθνική ομάδα ανδρών – 12

ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ
Κοινοποιήστε το άρθροΣχόλια

Σχετικές ειδήσεις

Εν πλω για τη Γαλλία η Ολυμπιακή Φλόγα - Συγκίνηση στον απόπλου από τον Πειραιά

Οι εξαντλητικές πρόβες των 48 ιερειών ενόψει της τελετής αφής της Ολυμπιακής Φλόγας

Οριστικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες Πλατανιώτη και Μαλκογεώργου