Euro 2024: Με buzzer-beater του Γουότκινς η Αγγλία προκρίθηκε στον τελικό (2-1)

Οι Άγγλοι διεθνείς πανηγυρίζουν
Οι Άγγλοι διεθνείς πανηγυρίζουν Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Δημοσιεύθηκε

Οι Άγγλοι το γύρισαν κόντρα στην Ολλανδία και έκλεισαν ραντεβού με την Ισπανία - Σε δεύτερο σερί τελικό Euro η Αγγλία

Για δεύτερη σερί διοργάνωση Euro, η Αγγλία προκρίθηκε στον τελικό μετά τη δραματική νίκη της με 2-1 επί της Ολλανδίας. Αυτή τη φορά ελπίζει να το κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της έχοντας όμως απέναντί της την εξαιρετική Ισπανία.

Ο δεύτερος ημιτελικός ξεκίνησε με ένα φανταστικό γκολ από τον Σίμονς, που με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας στο 7o λεπτό και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Οράνιε.

Ο Σίμονς σκοράρει για την Ολλανδία

Οι Άγγλοι παρόλα αυτά ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά σε σύγκριση με όλα τα προηγούμενα ματς, και στο 18' έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Κέιν που επιχείρησε το βολέ και έστειλε τη μπάλα άουτ. Όμως στη φάση αυτή ο Ντούμφρις υπέπεσε σε πέναλτι και ο Χάρι Κέιν με εξαιρετική εκτέλεσε σκόραρε και έγραψε το 1-1.

Ο Κέιν σκοράρει για το 1-1 της Αγγλίας

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε να φτάσει πολύ γρήγορα στο 2-1 όμως το πλασέ του Φόντεν σταμάτησε ο Ντούμφρις πάνω στη γραμμή, με τον Φερμπρούγκεν νικημένο.

Η Ολλανδία πάσχιζε να κρατήσει μπάλα και δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα 45 λεπτά, με το 1-1 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά διαφορετικό, με την Αγγλία να ρίχνει πολύ ρυθμό και να δίνει τη μπάλα στην Ολλανδία. Οι Οράνιε δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καθαρή ευκαιρία αλλά η Αγγλία από την άλλη δεν απειλούσε καθόλου. Στο 80' όμως πέτυχε το γκολ η ομάδα του Σάουθγκέιτ, αλλά για καλή τύχη των Ολλανδών ο Γουόκερ που έβγαλε την ασίστ στον Σάκα ήταν οφσάιντ και έτσι το 1-1 παρέμεινε.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς πήγαινε στην παράταση, ο Όλι Γουότκινς με ένα αδιανόητο σουτ στην απέναντι γωνία του Ολλανδού τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την Αγγλία για το 2-1 και την Ολλανδία...σπίτι της.