Παρίσι 2024: 2/2 η εθνική Ελλάδας πόλο, 0/2 η εθνική μπάσκετ - Αποκλείστηκε η Σάκκαρη

Παρίσι 2024 - Ολυμπιακοί Αγώνες - εθνική Ελλάδας πόλο
Από Πάνος Κιτσικόπουλος
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τους Έλληνες πολίστες - Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που ηττήθηκαν από την Ισπανία με 84-77 - Ήττα και αποκλεισμός για την Μαρία Σάκκαρη από την Μάρτα Κόστιουκ

Εστω και με απώλεια βαθμού, η εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών της Ελλάδας διπλασίασε τις νίκες της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με το Μαυροβούνιο, επικράτησε 17-16 στα πέναλτι και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Α' ομίλου με πέντε βαθμούς, πίσω από την «απόλυτη» Ιταλία. Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 12-12, με την ελληνική ομάδα να δέχεται την ισοφάριση δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο το Μαυροβούνιο): 4-2, 3-3, 2-3, 3-4

Στα πέναλτι: 4-5

Μπάσκετ: Ήττα και από την Ισπανία, δυσκολεύει η οκτάδα

Παρίσι 2024 - Ελλάδα-Ισπανία

Η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την εθνική Ελλάδας στο μπάσκετ απομάκρυνε ακόμη περισσότερο την «γαλανόλευκη» από τη φάση των «8».

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε με 84-77 και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά στην πρόκρισή της, για την οποία, όπως γίνεται αντιληπτό, πλέον δεν κρατά την τύχη της στα χέρια της.

Στα του αγώνα, η υπερπροσπάθεια στο β' ημίχρονο δεν επαρκούσε για την ελληνική ομάδα, η οποία, παρά το καλό της ξεκίνημα, έκανε μια καταστροφική κοιλιά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ισπανοί αφ' ενός γέμισαν τη ρακέτα για να δυσκολέψουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και αφ'ετέρου έτρεξαν σερί 28-13. Το γεγονός υπογράμμισε στις δηλώσεις που έκανε στην ΕΡΤ και ο Βασίλης Σπανούλης, λέγοντας πως «δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Από το 8ο λεπτό μέχρι το 20ό κάναμε μαζεμένα λάθη και δώσαμε βοήθειες χωρίς λόγο».

Από την τρίτη περίοδο και μετά η Ελλάδα πήρε τους Ισπανούς στο... κυνήγι, με τον Τολιόπουλο να δίνει ρεσιτάλ στα μακρινά σουτ (4/4 τρίποντα), όμως ούτε κι αυτό ήταν αρκετό. Σε φάσεις κλειδιά Καλάθης και Greek Freak αστόχησαν για τρίποντο, με τη «Ρόχα» να παίρνει εν τέλει τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 84-77 και κάνοντας το 1-1 στη βαθμολογία.

Μαρία Σάκκαρη

Ως προς τα υπόλοιπα αθλήματα, η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στην φετινή Ολυμπιάδα έλαβε τέλος. Η Μάρτα Κόστιουκ επικράτησε της Ελληνίδας τενίστριας, νικώντας την με 2-1 σετ. Αν και η Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ με 6-4, η Ουκρανή αντίπαλός της έκανε την ολική επαναφορά, επικρατώντας στο δεύτερο με 7-6, αλλά και στο τρίτο με 6-4 έπειτα από κάτι λιγότερο από τρεις ώρες.

Η κούραση από το εξαντλητικό ματς με την Κόστιουκ δεν βοήθησε την Σάκκαρη στην επόμενη υποχρέωσή της, στο διπλό γυναικών δίπλα στην Δέσποινα Παπαμιχαήλ κόντρα στις Αμερικανίδες Ντάνιελ Κόλινς και Ντέζαρεϊ Κράφτσικ. Το ελληνικό ντουέτο ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) και αποκλείστηκε από την συνέχεια.

Στα ημιτελικά του σκιφ στην κωπηλασία προκρίθηκε χωρίς δυσκολίες ο Στέφανος Ντούσκος. Ο Έλληνας χρυσός Ολυμπιονίκης αγωνίστηκε στην τρίτη προκριματική σειρά και τερμάτισε τρίτος με 6:56.68.

Στην 11η θέση της σκυταλοδρομίας 4Χ200 ελεύθερο ανδρών στην κολύμβηση κατετάγη η ελληνική ομάδα των Μάρκου, Εγγλεζάκη, Στάμου και Βαζαίου που έκαναν τελικό χρόνο 7:09.60 και δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό του αγωνίσματος.

Στις λεπτομέρειες έχασε την συμμετοχή του στα ημιτελικά των 100μ. ελεύθερο των ανδρών ο Νικόλας Αντωνίου. Ο Κύπριος πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στην τέταρτη προκριματική σειρά με χρόνο 50.35, ωστόσο υπήρξαν καλύτεροι χρόνοι από τον δικό του, με αποτέλεσμα να καταταγεί συνολικά 43ος.

Εκτός ημιτελικού έμεινε και η Κάλια Αντωνίου στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών. Η Κύπρια πρωταθλήτρια της κολύμβησης τερμάτισε έκτη στην δεύτερη προκριματική σειρά με χρόνο 54.75 και κατετάγη 18η στο σύνολο.

Στο windsurfing γυναικών, η Κύπρια ιστιοδρόμος Νατάσα Λάππα κέρδισε δύο θέσεις έπειτα από τις πέντε κούρσες που διεξήχθησαν την Τρίτη. Η Λάππα πήγε καλά στην πρώτη, κατακτώντας την 7η θέση, όμως οι υπόλοιπες δεν κύλησαν ιδανικά, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την ημέρα στην 21η θέση, πάντως καλύτερα από εκείνη που είχε τη Δευτέρα. Συνολικά έχει συγκεντρώσει 97 βαθμούς, ενώ δέκα ιστιοδρομίες πρόκειται - ανέμου επιτρέποντος - να διεξαχθούν την Τετάρτη και την Πέμπτη. Οι τελικοί του αγωνίσματος έχουν προγραμματιστεί για την Παρασκευή.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Βύρων Κοκκαλάνης ξεκίνησε με μαύρη σημαία στην τέταρτη ιστιοδρομία, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί, και ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα του στην 16η θέση με 64 βαθμούς ποινής, έπειτα από έξι κούρσες. Ο Έλληνας ιστιοδρόμος φιλοδοξεί, όπως είπε στην ΕΡΤ, να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα, ώστε να διεκδικήσει μετάλλιο στους αγώνες της Παρασκευής.