Παρίσι 2024: Σε τροχιά μεταλλίου τρία ελληνικά πληρώματα στην κωπηλασία - Στους «8» ο Τσελίδης

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου Πνευματικά Δικαιώματα Lindsey Wasson/AP.
Πνευματικά Δικαιώματα Lindsey Wasson/AP.
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Προκρίθηκαν στον τελικό τα πληρώματα ανδρών και γυναικών στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών και η δίκωπος των γυναικών - Απέκλεισε το Νο2 του κόσμου στο τζούντο ο Έλληνας πρωταθλητής

Το «παρών» στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των Ολυμπιακών Αγώνων θα δώσουν Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαϊδατζής. Οι Έλληνες κωπηλάτες προκρίθηκαν ως 2οι της 2ης ημιτελικής σειράς με χρόνο 6:23.36.

Το ελληνικό πλήρωμα έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς τερμάτισε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πίσω από το πρώτο ιταλικό πλήρωμα και στόχο έχει πλέον την κατάκτηση ενός μεταλλίου στον τελικό, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (2/8) στις 13:02μ.μ.

Το εισιτήριο για τον τελικό της δικώπου εξασφάλισαν Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου. Προκρίθηκαν ως τρίτες από την 1η ημιτελική σειρά με χρόνο 7:18.28 και την Παρασκευή, στις 12:42 μ.μ. θα διεκδικήσουν ένα μετάλλιο.

Την πρόκριση για τον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών εξασφάλισαν και το πλήρωμα των Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου.

Μεγάλη πρόκριση στους «8» απέναντι στο φαβορί ο Τσελίδης

Στο τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης απέκλεισε τον Νεμάνια Μάιντοφ, ο οποίος είναι νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη και φαβορί για το χρυσό, σφραγίζοντας εισιτήριο για τους «8» στην κατηγορία των 90 κιλών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Νωρίτερα ο Ελληνας τζουντόκα κέρδισε με ίπον τον Ρόμπερτ Φλορεντίνο από την Δομινικανή Δημοκρατία.

Αντίθετα, δεν τα κατάφερε η Ελισάβετ Τελτσίδου στους «16» της κατηγορίας -70κ. Η έβδομη Ολυμπιονίκης του Τόκιο ηττήθηκε με Ippon από την βελγίδα Γκαμπριέλα Βίλεμς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Χρήστου και Σίσκος πέρασαν στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο

Διπλή ελληνική παρουσία θα έχουμε το βράδυ (22:47) στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», αφού τόσο ο Απόστολος Χρήστου όσο και ο Απόστολος Σίσκος εξασφάλισαν σχετικά εύκολα θέση στη 16άδα.

Ο Χρήστου, αν και μετά τον τελικό των 100μ. και την «πικρή» τέταρτη θέση είχε δηλώσει πως θα αφήσει τα 200μ., αγωνίστηκε κανονικά και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, τερματίζοντας τρίτος στη 2η προκριματική σειρά με 1:57.18 και παίρνοντας την πρόκριση με τον 7ο χρόνο στο σύνολο.

Σε ανάλογα επίπεδα κινήθηκε και ο Σίσκος, ο οποίος πήρε την τρίτη θέση στην 4η σειρά με 1:57.26 και κατέλαβε συνολικά την 9η θέση, παίρνοντας και αυτός την πρόκριση με αρκετή άνεση (πέρασαν όλοι οι κολυμβητές που «κατέβηκαν» το 1΄58΄΄).

Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Ελβετός Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1:56.62, ενώ αίσθηση έκανε η δεύτερη θέση του Γερμανού Λούκας Μέρτενς, χρυσού Ολυμπιονίκη στα 400μ. ελεύθερο, που δεν έχουμε συνηθίσει να τον βλέπουμε στο ύπτιο. Αξιοσημείωτη η ακύρωση του Βρετανού Λιουκ Γκρίνμπακ, που τερμάτισε μακράν πρώτος στην 4η σειρά, αλλά και ο αποκλεισμός του Ουκρανού πρωταθλητή Ευρώπης, Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ.