Παρίσι 2024: «Χάλκινος» ο Πετρούνιας - Άνετη πρόκριση για Τεντόγλου - Στις «8» τα κορίτσια του πόλο

Παρίσι 2024 - Λευτέρης Πετρούνιας
Από Πάνος Κιτσικόπουλος
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε στον τελικό των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας - Μόλις τριάντα δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Μίλτος Τεντόγλου για να καθαρίσει με την πρόκρισή του στον τελικό του μήκους - Στην οκτάδα η εθνική Ελλάδας γυναικών του πόλο

Ακόμη ένα μετάλλιο έβαλε στις αποσκευές της η ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με τον Λευτέρη Πετρούνια να κατακτά την τρίτη θέση σους κρίκους και να φορά γύρω από τον λαιμό του το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.100 βαθμούς με ένα εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος αθλητής στους κρίκους με τρία Ολυμπιακά μετάλλια.

Παρίσι 2024 - Μίλτος Τεντόγλου

Μισού λεπτού υπόθεση ήταν για τον Μίλτο Τεντόγλου η πρόκρισή του στον τελικό του μήκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε το πρώτο του άλμα στα 8,32μ. (με όριο τα 8,15μ.) και σφράγισε εύκολα το εισιτήριό του για τον τελικό της Τρίτης, όπου καλείται να υπερασπιστεί τα ολυμπιακά του σκήπτρα.

Επίσης στον στίβο, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου τερμάτισε 4η στα προκριματικά των 200μ. γυναικών με χρόνο 23.06, 0,01 του δευτερολέπτου πάνω από την Κύπρια Ολίβια Φωτοπούλου. Αμφότερες οι αθλήτριες θα δώσουν τη μάχη τους για την πρόκριση στα ρεπεσάζ της Δευτέρας.

Αν και πρώτος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Μίλαν Τραΐκοβιτς τερμάτισε τέταρτος, όμως ακόμη κι έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά των 110μ. με εμπόδια. Ο αθλητής της Κύπρου αρχικά φαινόταν στο φώτο φίνις να έχει χρόνο 13.43 με άλλους τρεις αθλητές της σειράς του, ωστόσο με βάση τον χρόνο του προκρίθηκε ως έχοντας έναν από τους τρεις καλύτερους χρόνους που δεν τερμάτισαν στις πρώτες τρεις θέσεις. Ο ημιτελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί την Τετάρτη (7/8).

Στον τελικό του άλματος σε ύψος των γυναικών η Έλενα Κουλιτσένκο για λογαριασμό της Κύπρου πέρασε εύκολα το 1,86, το 1,91 στην δεύτερη προσπάθεια, το 1,95 στην τρίτη, όμως δεν κατάφερε να περάσει το 1,98 και κατετάγη στην έβδομη θέση. Από ελληνικής πλευράς η Τατιάνα Γκούσιν πέρασε εύκολα το 1,86, όμως σταμάτησε εκεί, αφού δεν πέρασε το 1,91 και κατέλαβε την 9η θέση.

Με βολή στα 69,38 η Σταματία Σκαρβέλη κατετάγη 9η στο δεύτερο γκρουπ των προκριματικών της σφυροβολίας και 17η στο σύνολο, καθώς δεν κατάφερε να περάσει το όριο των 70 μέτρων και να πλασαριστεί στην 12άδα.

12ος κατετάγη στον τελικό της σφυροβολίας ανδρών ο Χρήστος Φρατζεσκάκης με βολή στα 73,34μ.

Παρίσι 2024 - εθνική γυναικών πόλο

Η εθνική Ελλάδας πόλο των γυναικών κυριάρχησε στην πισίνα και νίκησε με 11-4 τη Γαλλία στην τελευταία αγωνιστική του β' ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά, όπου οι «γαλανόλευκες» θα κοντραριστούν με την Αυστραλία.

Παρίσι 2024 - Εμμανουέλα Κατζουράκη

Εξαιρετικά θετικό Ολυμπιακό ντεμπούτο στο σκιτ της σκοποβολής έκαναν μία Ελληνίδα και μία Κύπρια αθλήτρια. Η Εμμανουέλα Κατζουράκη, αφού προκρίθηκε πρώτη από τα προκριματικά, αναδείχθηκε πέμπτη Ολυμπιονίκης με 23 εύστοχες βολές, ενώ η Κωνσταντία Νικολάου μπορεί να μην προκρίθηκε στον τελικό, όμως είναι πλέον 20ή στον κόσμο με μια πολύ καλή εμφάνιση στον προκριματικό.

Παρίσι 2024 - Κωνσταντία Νικολάου

Αέρα στα... πανιά του για μετάλλιο στα Laser της ιστιοπλοΐας δείχνει να έχει και ο Παύλος Κοντίδης που τερμάτισε τρίτος στην έβδομη ιστιοδρομία και έβδομος στην όγδοη, ολοκληρώνοντας τις κούρσες της Κυριακής με τη δεύτερη θέση στο σύνολο. Η ένατη και δέκατη ιστιοδρομία είναι προγραμματισμένο να διεξαχθούν την Δευτέρα και η medal race την Τρίτη (6/8).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, έπειτα από οκτώ ιστιοδρομίες και ενώ μεσολαβούν άλλες δύο για την medal race, η Μαριλένα Μακρή βρίσκεται στην 32η θέση της γενικής κατάταξης.

Στην κατηγορία 470 του μικτού της ιστιοπλοΐας τα αδέρφια Σπανάκη τερμάτισαν στην 13η θέση της πέμπτης ιστιοδρομίας και στην 10η της έκτης, με αποτέλεσμα μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Κυριακής να βρίσκονται στην 15η θέση στο σύνολο. Η Αριάδνη και ο Οδυσσέας έχουν, βάσει προγράμματος, δύο ιστιοδρομίες την Δευτέρα κι άλλες δύο την Τρίτη κι από εκεί θα κριθεί αν θα συμμετάσχουν στην κούρσα μεταλλίων της Τετάρτης (7/8).

Μετά την ολοκλήρωση και της τέταρτης ιστιοδρομίας στα Kite ο Ντένις Ταραντίν βρίσκεται στην 9η θέση και ο Κάμερον Μαραμενίδης στην 11η.

Στην ποδηλασία δρόμου γυναικών η Άντρη Χριστοφόρου στην τρίτη της Ολυμπιακή συμμετοχή τερμάτισε 62η, έχοντας διανύσει τα 157 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 4:10:10.

Το Σάββατο η Σερβία νίκησε το Νότιο Σουδάν στο μπάσκετ, στέλνοντας την εθνική Ελλάδας στα προημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (12:00) στο Παλέ ντε Μπερσί του Παρισιού την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία. Μια δύσκολη πρόκληση για την «επίσημη αγαπημένη» που πάντως, με βάση τις διασταυρώσεις, αποφεύγει το... μεγαθήριο των ΗΠΑ μέχρι τον τελικό.

Αν η Ελλάδα περάσει το εμπόδιο της Γερμανίας, θα αντιμετωπίσει στις 8/8 τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Καναδάς, με τον τελικό και τον μικρό τελικό να λαμβάνουν χώρα στις 10/8.