Παρίσι 2024: 10ος ο Κυνηγάκης στον Μαραθώνιο της κολύμβησης

Παρίσι 2024 - Μαραθώνιος κολύμβησης - Άλκης Κυνηγάκης
Από Πάνος Κιτσικόπουλος
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε 1:44 πίσω από τον χρυσό Ολυμπιονίκη του αγωνίσματος, ωστόσο δεν έπεσε κάτω από την δεκάδα σε όλη τη διάρκεια της κούρσας

Σε μια μέρα που τα φώτα για τα γαλανόλευκα χρώματα μονοπώλησε ο Ντάουρεν Κουρουγκλίεφ με το χάλκινο μετάλλιό του στην πάλη, ο Άλκης Κυνηγάκης έκανε μια πολύ καλή κούρσα και κατετάγη δέκατος στον Μαραθώνιο Ανοικτής Θάλασσας, ο οποίος διεξήχθη στον Σηκουάνα.

Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε σε χρόνο 1:52:37, 1:44 πίσω από τον Ούγγρο Κριστόφ Ρασόβσκι που τερμάτισε πρώτος σε 1:50:52 και κατέκτησε το υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα. Σε σύνολο 31 αθλητών, εκ των οποίων οι έξι δεν κατάφεραν να τερματίσουν, ο Κυνηγάκης δεν έπεσε σε καμία περίσταση κάτω από την δεκάδα, όμως από την άλλη δεν κατάφερε και να ακολουθήσει τον Ούγγρο αντίπαλό του, ο οποίος ηγούνταν της κούρσας στο μεγαλύτερο μέρος της.

Στα 74κ. της ελεύθερης πάλης ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης δεν τα κατάφερε και στο Ολυμπιακό του ντεμπούτο ηττήθηκε με 8-2 από τον αντίπαλό του Βίκτορ Ρασάντιν από το Τατζικιστάν.

Η εθνική πόλο των ανδρών νίκησε στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 την Αυστραλία με 15-9 και το πρωί της Κυριακής θα αγωνιστεί κόντρα στην Ισπανία με έπαθλο την 5η θέση, ρίχνοντας την αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Τέλος, η Σοφία Μαλκογεώργου και η Ευαγγελία Πλατανιώτη πήραν την 13η θέση στο τεχνικό ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης και το Σάββατο (20:30) αγωνίζονται στο ελεύθερο ντουέτο.