EventsEventsΠοντάκαστ

Euro 2024: Γερμανικό πάρτι στην πρεμιέρα με κομπάρσο τη Σκωτία

Ο Χάβερτς πανηγυρίζει το τρίτο γκολ επί της Σκωτίας
Δημοσιεύθηκε ανανεώθηκε πριν

Η Γρμανία συνέτριψε τη Σκωτία στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου - Με 10 παίκτες έμεινε η Σκωτία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Η πρεμιέρα του Euro δεν είχε συγκινήσεις καθώς η Γερμανία ήταν ισοπεδωτική κόντρα στη Σκωτία και δεν της άφησε περιθώρια να ελπίζει σε κάτι, επικρατώντας άνετα με 5-1.

Τα πάντσερ μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα και μόλις στο 10ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με ωραίο σουτ του Βούρτς που δεν κατάφερε να διώξει ο Γκαν.

Στο 19' ο Μουσιάλα με δυνατό σουτ μέσα στην καρδιά της σκοτσέζικης περιοχής έκανε το 2-0 και η Γερμανία συνέχισε να σφυροκοπά τη Σκωτία.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 3-0 με πέναλτι του Χάβερτς σε φάση στην οποία δικαίως αποβλήθηκε ο Πόρτεους που παραλίγο να σπάσει το πόδι του Γκουντογκάν με το μαρκάρισμα που έκανε.

Ο Πόρτεους πέφτει άσχημα πάνω στον Γκιντογκάν και αποβάλλεται παραχωρώντας και πέναλτι

Από εκεί και πέρα το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο...γερμανικό, καθώς τα πάντσερ έριξαν το ρυθμό τους, φτάνοντας άνετα στο 4-0 στο 68' με τον Φϊλκριγκ.

Η Σκωτία μπορεί να μην κατάφερνε να περάσει τη σέντρα σχεδόν σε όλο το ματς όμως βρήκε γκολ έστω και με 10 παίκτες και με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ στο 87ο λεπτό μείωσε σε 4-1, με το γκολ να πανηγυρίζεται έξαλλα από τους Σκωτσέζους φιλάθλους.

Στην τελευταία φάση του ματς ουσιαστικά, η Γερμανία δεν άφησε αναπάντητο το σκοτσέζικο γκολ και με τον Εμρέ Τσαν έφτασε στο τελικό 5-1.