Τσάμπιονς Λιγκ: Με το ένα πόδι στους «8» η Μπαρτσελόνα - Προβάδισμα για Γιουβέντους

Διπλό για τη «Μπάρτσα» στο Μάντσεστερ και νίκη της Γιουβέντους επί της Ντόρτμουντ με 2-1.

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη της μέσα στο Μάντσεστερ επί της Σίτι με 2-1.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, με ισάριθμα γκολ του Λουίς Σουάρεζ, στο 16’ και το 30’.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 2-1 με εκπληκτικό γκολ του Αγουέρο, όμως στο 74’ αποβλήθηκε ο Κλισί και το σκορ έμεινε ως το τέλος, με τον Μέσι να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους υποδέχτηκε τη Ντόρτμουντ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα.

Στο 13’ ο Τέβεζ έκανε το 1-0, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Ρόις ισοφάρισε για τη Μπορούσια.

Στο 43’ ο Αλβάρο Μοράτα έγραψε το 2-1 για τη Γιουβέντους, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τους Ιταλούς να έχουν έτσι ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.