This content is not available in your region

Τσάμπιονς Λιγκ: Εκπληκτικό διπλό της Μονακό στο Λονδίνο - Νίκη για τη Λεβερκούζεν

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Μονακό έκανε την μεγάλη έκπληξη στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας με 3-1 της Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 38’ με τον Κοντονγκμπιά και στο 53’ έφτασαν στο 0-2 με σκόρερ τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μείωσε σε 1-2 με εκπληκτικό γκολ του Τσάμπερλεϊν στο 91ο λεπτό, όμως στο 94’ ο Καράσκο έγραψε το τελικό 1-3.

Στη Γερμανία, η Λεβερκούζεν υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε τη νίκη με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και αποβολή του Τιάγκο από πλευράς Ατλέτικο, η Λεβερκούζεν επικράτησε με γκολ του Καλχάνογλου στο 57ο λεπτό.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε βασικός με τη γερμανική ομάδα και ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Super League: Λουκέτο για μία αγωνιστική και... βλέπουμε

Ένα ντέρμπι αιωνίων με έκτροπα και μία συνεδρίαση της Super League με ακόμη χειρότερα επεισόδια, ήταν αρκετά για να προκαλέσουν την παρέμβαση της κυβέρνησης.

Μετά από συνεχείς συναντήσεις με τις αρμόδιες ποδοσφαιρικές αρχές, αλλά και τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, ο υφυπουργός Αθλητισμού, Σταύρος Κοντονής αποφάσισε την αναστολή της SuperLeague για μία τουλάχιστον αγωνιστική.

«Όλα όσα συνέβησαν στον αγώνα της λεωφόρου Αλεξάνδρας, όπου από θαύμα δεν θρηνήσαμε νεκρό, αλλά και όλα όσα έγιναν στη συνεδρίαση της διοργανώτριας αρχής, διαμορφώνουν ένα ζοφερό κλίμα», δήλωσε μεταξύ άλλων ο υφυπουργός.

Δια στόματος Σταύρου Κοντονή, η κυβέρνηση θα πιέσει για την εφαρμογή μέτρων καταστολής της βίας και αν την ερχόμενη Τετάρτη δεν πάρει τις εγγυήσεις που απαιτεί, δεν θα διεξαχθεί ούτε η επόμενη αγωνιστική.