Τσάμπιονς Λιγκ: Στον τελικό η Μπάρτσα παρά την ήττα από τη Μπάγερν

Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, για 8η φορά στην ιστορία της, παρά την ήττα της με 3-2 από τη Μπάγερν στο Μόναχο. Το 3-0

Το 3-0 του πρώτου αγώνα ήταν αρκετό για τους «μπλαουγκράνα», που βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 7ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Μπενάτια. Στο 15ο λεπτό όμως ο Μέσι έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Σουάρεζ, αυτός έδωσε στον Νεϊμάρ που σε κενή εστία ισοφάρισε.
Στο 29’ ο Σουάρεζ έβγαλε δεύτερη ασίστ και ο Νεϊμάρ με ιδανικό σουτ από κοντά έκανε το 1-2.

Από εκεί και πέρα, η Μπαρτσελόνα απλά σταμάτησε να παίζει και η Μπάγερν γύρισε το ματς, με γκολ των Λεβαντόφσκι και Μίλερ στο 59’ και το 74’.

Οι Βαυαροί έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πετύχουν κι άλλα γκολ, όμως ξύπνησαν αργά και μοιραία αποκλείστηκαν.