Τσάμπιονς Λιγκ: «Θρυλικές κανονιές» στο Λονδίνο

Πολλά γκολ και σπουδαία αποτελέσματα περιελάμβανε η δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με κορυφαία την θριαμβευτική νίκη του Ολυμπιακού επί της Άρσεναλ με 3-2, μέσα στο «Έμιρεϊτς».

Γκολ ο Παπαδόπουλος στο «Καμπ Νόου», ήττα για τη Λεβερκούζεν

Αρχικά στον πέμπτο όμιλο, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έβαλε τη Λεβερκούζεν μπροστά στο σκορ κόντρα στην Μπαρτσελόνα εκτός έδρας, όμως οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ των Ρομπέρτο και Σουάρεζ.

Στο άλλο ματς του πέμπτου ομίλου, η Ρόμα γνώρισε ήττα σοκ από την Μπάτε Μπορίσοφ με 3-2 και τον Τοροσίδη να σκοράρει στο ματς.

«Ερυθρόλευκο» έπος μέσα στο Λονδίνο

Στο Λονδίνο, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, ήταν καλύτερος από την Άρσεναλ και έφτασε στο σπουδαίο «διπλό» με 3-2, σε ματς του έκτου ομίλου.

Σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ο Πάρδο, ο Οσπίνα με αυτογκόλ ύστερα από κόρνερ του Φορτούνη και ο Φινμπόγκασον.

Ο Πάρδο άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 33ο λεπτό, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Γουόλκοτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ προς την εστία της Άρσεναλ, με τον Οσπίνα να χάνει τη μπάλα η οποία πέρασε εμφανώς τη γραμμή.

Το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ πίεσε χωρίς να δημιουργεί πολλές φάσεις καθώς ο Ολυμπιακός αμυνόταν σωστά.

Στο 65ο λεπτό όμως, οι Λονδρέζοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα και με κεφαλιά ο Σάντσεζ ισοφάρισε σε 2-2.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα όμως δεν άργησε να απαντήσει και να φτάσει και σε τρίτο γκολ μέσα στο Λονδίνο. Ο Καμπιάσο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Πάρδο γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Φινμπόγκασον με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το τελικό 2-3.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας σε αγγλικό έδαφος στο πλαίσιο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν «καθάρισε» τη Δυναμό Ζάγκρεμπ με συνοπτικές διαδικασίες και το ευρύ 5-0.

Νέα ήττα για Τσέλσι

Στον έβδομο όμιλο, η Τσέλσι συνέχισε την πτωτική της πορεία και γνώρισε την ήττα από την Πόρτο με 2-1. Αντρέ και Μαϊκόν σκόραραν για τους «δράκους», με τον Γουίλιαν να ισοφαρίζει προσωρινά για τους «μπλε».

Στο Ισραήλ, η Δυναμό Κιέβου πέρασε από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 2-0 και γκολ των Γιαρμολένκο και Μοράες.

Σπουδαίο διπλό της Βαλένθια στο «Ζερλάν»

Στον όγδοο όμιλο, η Βαλένθια «διόρθωσε» την εντός έδρας ήττα από τη Ζενίτ στην πρεμιέρα κατακτώντας τη νίκη μέσα στο «Ζερλάν» επί της Λιόν.

Σκόρερ των «νυχτερίδων» ήταν ο Φεχούλι στο 42ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η πρωτοπόρος Ζενίτ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Γάνδης με σκορ 2-1.