Για 6η φορά πρωταθλητής στην Μελβούρνη ο Τζόκοβιτς

Ο Τζόκοβιτς είναι μακράν ο κορυφαίος του πλανήτη στο τένις τα τελευταία δύο χρόνια και το απέδειξε και στη Μελβούρνη, όπου κατάκτησε τον έκτο τίτλο στο Australian Open και συνολικά 11ο της καριέρας του σε τουρνουά Grand Slam νικώντας στον τελικό τον Άντι Μάρεϊ με 3-0, σε κάτι λιγότερο από τρεις ώρες.

Ταυτόχρονα, ο «Νόλε» ισοφάρισε το ρεκόρ του Ρόι Έμερσον στην ιστορία της διοργάνωσης με τους έξι τίτλους σε έξι τελικούς (!), εκ των οποίων οι πέντε είναι συνεχείς μιας και ο Σέρβος θριαμβεύει συνεχώς στην πόλη της Αυστραλίας από το 2011 και ύστερα, ενώ για τον Μάρεϊ ήταν ο 5ος χαμένος τελικός στην Αυστραλία και η τέταρτη ήττα από τον Τζόκοβιτς σε παιχνίδι τίτλου στη Μελβούρνη.

Παράλληλα, με τον 11ο τίτλο ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε τους Ροντ Λέιβερ και Μπγιορν Μποργκ στην τέταρτη θέση της κατάταξης με τα περισσότερα Grand Slam τρόπαια, «χάνοντας» προς το παρόν μόνο από τους Ρότζερ Φέντερερ (17), Πιτ Σάμπρας – Ράφαελ Ναδάλ (14) και Ρόι Έμερσον (12).

Το 2016, παρότι… δίσεκτο, ξεκίνησε λοιπόν ιδανικά για το μεγάλο αθλητή, που έφτασε σήμερα στον συνολικά 61ο τίτλο του κάνοντας… προθέρμανση για τα υπόλοιπα τρία μεγάλα τουρνουά που ακολουθούν, καθώς φέτος θα επιχειρήσει το Grand Slam κατακτώντας και τα τέσσερα major τουρνουά της χρονιάς, άθλος που χάθηκε πέρυσι στο Παρίσι από τον Σταν Βαβρίνκα.

Επίσης, ο Τζόκοβιτς θα έχει την ευκαιρία εφόσον το θελήσει να δοκιμάσει κάτι μοναδικό και ανεπανάληπτο στο χώρο του ανδρικού τένις: το Golden Slam, δηλαδή την κατάκτηση των τεσσάρων μεγάλων τουρνουά συν το τρόπαιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε πολύ δυνατά, απογοητεύοντας τον αντίπαλό του όταν κατάκτησε το πρώτο σετ με 6-1 σε μόλις 22 λεπτά. Μια κάκιστη εκκίνηση, που έφερε αμέσως στο μυαλό του Μάρεϊ το 21-9 που μετρούσε ο Σέρβος στις μεταξύ τους συναντήσεις πριν την έναρξη του αγώνα.

Συγκεντρωμένος όπως πάντα και με τη γνωστή ένταση που χαρακτηρίζει το παιχνίδι του, ο «Νόλε» απάντησε με ψυχραιμία σε κάθε δυσκολία που του έβαλε στη συνέχεια ο αντίπαλός του, αφού ο Σκοτσέζος είναι επίσης μεγάλος αθλητής και δεν ήταν δυνατόν να χάσει με «κάτω τα χέρια».

Ο Μάρεϊ ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια, είχε καλύτερες επιλογές απέναντι στο παιχνίδι του Τζόκοβιτς, τον πίεσε σε αρκετές στιγμές αλλά ο «μπαρουτοκαπνισμένος» Σέρβος ήταν απίστευτα δυνατός πνευματικά και δεν κάμφθηκε σε κανένα σημείο, φτάνοντας στο 2-0 με break στο 12ο σετ (7-5).

Ο Τζόκοβιτς έμοιαζε ανίκητος. Ξεκίνησε επίσης με break στο τρίτο σετ, ο Μάρεϊ ισοφάρισε σε 3-3 πετυχαίνοντας να βάλει ένταση και μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι του, αλλά στο tie break έμεινε γρήγορα πίσω με 0-4 και όλα τελείωσαν 2 ώρες και 53 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.

Πηγή: Ναυτεμπορική