FlipboardInstagramLinkedin

Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα πρόκρισης για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Φερνάντο Τόρες, όμως ο σκόρερ ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του Σιμεόνε καθώς αποβλήθηκε δέκα λεπτά αργότερα.

Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα… κατασκήνωσε στην περιοχή της Ατλέτικο και με δύο γκολ του Σουάρεζ, στο 63’ και το 74’ γύρισε το ματς και πάει στη Μαδρίτη με πλεονέκτημα.

Results from Munich and Barcelona. Still all to play for! #UCLpic.twitter.com/EN6qrMUO9K

— Champions League (@ChampionsLeague) 5 Απριλίου 2016

Στο Μόναχο η Μπάγερν επικράτησε με 1-0 της Μπενφίκα του Αντρέα Σάμαρη και του Κώστα Μήτρογλου.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Βιδάλ και έβαλαν δύσκολα στους Πορτογάλους για ένα ημίχρονο.

Is Mitroglou the man to get SLBenfica</a> back in the game? <a href="https://twitter.com/hashtag/UCL?src=hash">#UCL</a> <a href="https://t.co/1Pg4rafGn3">pic.twitter.com/1Pg4rafGn3</a></p>&mdash; Champions League (ChampionsLeague) 5 Απριλίου 2016

Οι αετοί της Λισαβώνας άντεξαν και στο δεύτερο μέρος είχαν και αυτοί ευκαιρίες.

Η ρεβάνς έχει μεν φαβορί τη Μπάγερν αλλά όλα μένουν ανοιχτά.

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 70’ ενώ ο Αντρέας Σάμαρης μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις.