Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα πρόκρισης για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Φερνάντο Τόρες, όμως ο σκόρερ ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του Σιμεόνε καθώς αποβλήθηκε δέκα λεπτά αργότερα.

Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα… κατασκήνωσε στην περιοχή της Ατλέτικο και με δύο γκολ του Σουάρεζ, στο 63’ και το 74’ γύρισε το ματς και πάει στη Μαδρίτη με πλεονέκτημα.

Στο Μόναχο η Μπάγερν επικράτησε με 1-0 της Μπενφίκα του Αντρέα Σάμαρη και του Κώστα Μήτρογλου.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Βιδάλ και έβαλαν δύσκολα στους Πορτογάλους για ένα ημίχρονο.

Οι αετοί της Λισαβώνας άντεξαν και στο δεύτερο μέρος είχαν και αυτοί ευκαιρίες.

Η ρεβάνς έχει μεν φαβορί τη Μπάγερν αλλά όλα μένουν ανοιχτά.

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 70’ ενώ ο Αντρέας Σάμαρης μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.