NBA:Πρωταθλητές οι Κλίβελαντ Καβαλίερς του μοναδικού Λεμπρόν Τζέιμς

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς του ένα και μοναδικού Λεμπρόν Τζέιμς έγραψαν ιστορία κατακτώντας το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους στο NBA.

Ο «βασιλιάς» και η κουστωδία του γύρισαν από τα αζήτητα καθώς στη σειρά των τελικών έχαναν με 3-1 από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς τους περσινούς πρωταθλητές.

Όμως με μια επική ανατροπή έφεραν τα πάνω κάτω και με νίκη 93-89 στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, εκτός έδρας, κατέκτησαν το πρωτάθλημα.

«Μαχαιριά» στην καρδιά των Γουόριορς, ήταν το τρίποντο που πέτυχε ο Κάιρι Ίρβινγκ στα 53’’πριν το τέλος του έβδομου τελικού,με το οποίο οι Καβαλίερς πήραν προβάδισμα τριών πόντων.

Ένα προβάδισμα που αποδείχτηκε ανυπέρβλητο για το Γκόλντεν Στέιτ.

Όσο για τον Λεμπρόν Τζέιμς μπορεί κανείς να πει ότι…πήρε μόνος του το πρωτάθλημα.

Ήταν κορυφαίος όλων σε πέντε κατηγορίες: Πόντους, ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα και κοψίματα.

Ο «βασιλιάς», σε προσωπικό επίπεδο δε, πήρε τον τρίτο τίτλο της καριέρας του.

«Επέστρεψα για να φέρω ένα πρωτάθλημα στην πόλη μας, ήξερα τι ήμουν ικανός να κάνω, ήξερα τι έμαθα τα τελευταία δύο χρόνια που μου είχε ξεφύγει ο τίτλος. Όταν επέστρεψα ήξερα ότι είχα τα σωστά συστατικά και το σχέδιο για να βοηθήσω να κερδίσουμε αυτό που δεν είχαμε κατακτήσει ποτέ», είπε ο Λεμπρόν Τζέιμς.

Την ίδια ώρα που ο βασιλιάς κατακτούσε το στέμμα του πρωταθλητή στο ΝΒΑ, στην πόλη του το Κλίβελαντ, είχε στηθεί ένα τρελό πανηγύρι με τους οπαδούς της ομάδας να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του και να τον αποθεώνουν.