Euro 2016: Στον τελικό η Γαλλία μετά το 2-0 επί της Γερμανίας (vid)

Η Γαλλία κέρδισε τη Γερμανία μετά από 58 χρόνια σε επίσημο ματς και προκρίθηκε στον τελικό του Euro.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και στα πρώτα 15 λεπτά, Νόιερ και Λορίς πραγματοποίησαν εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν.

Η Γερμανία είχε την κατοχή όμως η Γαλλία προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ανόητο πέναλτι του Σβαϊνστάιγκερ. Ο Γκριεζμάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-0 για τη Γαλλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία έδωσε εκ νέου χώρο στη Γερμανία που δεν μπορούσε να βρει ευκαιρία.

Στο 72’ ο Γκριεζμάν σκόραρε ξανά εκμεταλλευόμενος την κάκιστη επέμβαση του Νόιερ σε σέντρα του Πογκμπά, γράφοντας το τελικό 2-0.

Θυμηθείτε πως κάλυψε η ελληνική υπηρεσία του euronews λεπτό προς λεπτό τον σπουδαίο ημιτελικό. Όλα τα γκολ και οι σπουδαίες φάσεις