Euro 2016: Η Πορτογαλία πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η Πορτογαλία κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γαλλίας κερδίζοντας την διοργανώτρια μέσα στο σπίτι της με 1-0 στην παράταση.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο ματς όμως δεν κατάφερε να προηγηθεί παρά τις ευκαιρίες που έχασε με τον Γκριεζμάν. Η Πορτογαλία δέχτηκε μεγάλο πλήγμα όταν στο 25’ αποχώρησε τραυματίας ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, ο Ζινιάκ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Πορτογαλίας και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί η Πορτογαλία ξύπνησε. Στο 108’ ο Γκερέιρο με φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Λορίς αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Έντερ εκτέλεσε τον Γάλλο τερματοφύλακα με φοβερό σουτ.

To euronews κάλυψε λεπτό προς λεπτό τον μεγάλο τελικό. Όλα τα γκολ, οι φάσεις και οι αντιδράσεις στα social media