Στίβος: Κενυατική «μαραθώνια» κυριαρχία στο Μεξικό

Με συμμετοχή 35.

Με συμμετοχή 35.000 δρομέων πραγματοποιήθηκε για 34η χρονιά ο Μαραθώνιος στην Πόλη του Μεξικού, που αποτέλεσε το πρώτο μεγάλο δρομικό γεγονός μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Στους άνδρες είχαμε απόλυτη κενυατική κυριαρχία. Ο Εμάνουελ Μνονγκάτ και ο Ισαάκ Κμαϊγιο πήγαν χέρι- χέρι μέχρι τον τερματισμό και τελικά χρειάστηκε το φώτο φίνις για να αναδειχθεί ο πρώτος νικητής με χρόνο 2:19:32. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ένας ακόμα Κενυάτης ο Ρότζερς Οντάτι με 2:19:52.

Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Ντιάνα Λομπατσέφσκε, η οποία πριν δύο εβδομάδες είχε τερματίσει 17η στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η 36χρονη τερμάτισε σε χρόνο 2:40:32 αλλά η είδηση δεν ήταν η πρωτιά της αλλά το γεγονός ότι αγωνίστηκε σε δεύτερο μαραθώνιο μέσα σε δύο εβδομάδες, αν και ο άτυπος κανόνας θέλει να μεσολαβούν τουλάχιστον έξι.