US Open: Άνετα στους «8» η Σερένα, περίπατος για τον Μάρεϊ

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Σερένα Γουίλιαμς προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση στα προημιτελικά του US Open, σημειώνοντας την 308η νίκη της σε τουρνουά γκραν σλαμ.

Η Αμερικανίδα, νούμερο ένα στον κόσμο, χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να επικρατήσει της Γιαροσλάβα Σβεντόβα από το Καζακστάν με 2-0 σετ (6-2 και 6-3).

Στα προημιτελικά, η Γουίλιαμς θα αντιμετωπίσει την Ρουμάνα, Σιμόνα Χάλεπ.

Αντίθετα με την Σερένα, η αδερφή της Βίνους δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς κόντρα στην Καρολίνα Πλίσκοβα, γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ.

Το τελευταίο σετ ήταν άκρως δραματικό καθώς κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με την Γουίλιαμς να χάνει το μοναδικό ματς πόιντ που βρήκε.

Μετά από δυόμισι ώρες, η Τσέχα κατάφερε να κερδίσει και να προκριθεί αυτή στα προημιτελικά.

Στο ταμπλό των ανδρών, ο Άντι Μάρεϊ ήταν επιβλητικός απέναντι στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Ο Βρετανός τενίστας απέκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Βούλγαρο, επικρατώντας με 3-0 σετ (6-1, 6-2 και 6-2).

Ο Μάρει διανύει ονειρική σεζόν και μετά την κατάκτηση του Γουίμπλεντον αλλά και του χρυσού μεταλλίου στο Ρίο, φιλοδοξεί να φτάσει στη νίκη και στο US Open.

Στα προημιτελικά θα βρει απέναντί του τον Ιάπωνα, Κέι Νισικόρι.

Σε άλλο ματς της ημέρας, ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία.

Ο αναγεννημένος Αργεντινός προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά τη νίκη του επί του Ντομινίκ Τιέμ, λόγω αποχώρησης του Αυστριακού.

Ο Ντελ Πότρο είχε κατακτήσει εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, όταν στο έκτο γκέιμ του δεύτερου σετ ο Τιέμ ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Στα προημιτελικά ο Ντελ Πότρο θα αντιμετωπίσει τον Σταν Βαβρίνκα.