Τσάμπιονς Λιγκ: Ανατροπή για Ρεάλ, ευρείες νίκες για Λέστερ, Σίτι και Ντόρτμουντ

Από Ioannis Giagkinis

Με εννέα αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρόγραμμα προστέθηκε και ο αγώνας της Μάντσεστερ Σίτι με την Γκλάντμπαχ, που αναβλήθηκε την Τρίτη λόγω της έντονης βροχόπτωσης και εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για τους Άγγλους που κέρδισαν με 4-0.

Η Σίτι ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου.

Αντίθετα συναισθήματα για μια άλλη αγγλική ομάδα που αγωνιζόταν την Τετάρτη. Η Τότεναμ ηττήθηκε με 2-1 από την Μονακό στο Λονδίνο.

Στο άλλο παιχνίδι του πέμπτου ομίλου Λεβερκούζεν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν μέσα σε τρία λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχαμε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκονταν πίσω στο σκορ (απο τερμα του Σεζαρ), αλλά χάρη σε μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο που συμπλήρωσε 350 συμμετοχές με την βασίλισσα ισοφάρισε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας σε 1-1 στο 89’ και με κεφαλιά του Μοράτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε την μεγάλη ανατροπή με 2-1.

Στο άλλο παιχνίδι του έκτου ομίλου η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέτριψε με 6-0 μέσα στην Βαρσοβία την Λέγκια. Σκόρερ χρίστηκε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που πέτυχε με κεφαλιά το δεύτερο γκολ της γερμανικής ομάδας.

Στον έβδομο όμιλο η πρωταθλήτρια Αγγλίας Λέστερ έκανε το ιδανικότερο ντεμπούτο που θα μπορούσε,στην πρώτη της εμφάνιση σε Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι νίκησε με 3-0 την Κλαμπ Μπριζ μέσα στο Βέλγιο, σε έναν αγώνα όπου διαιτητής ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Στην άλλη αναμέτρηση η Πόρτο και η Κοπεγχάγη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην Πορτογαλία.

Τέλος, για τον όγδοο όμιλο στο θεωρητικά μεγαλύτερο ματς της ημέρας η Γιουβέντους και η Σεβίλη αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο άλλο ματς η Λυών επικράτησε με 3-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και έχει πάρει κεφάλι στον όμιλο, μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής.