Ο Καναδάς απέναντι στη Ρωσία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου χόκεϊ στον πάγο

Εντυπωσιακή η Ρωσία νίκησε άνετα με 3-0 τη Φινλανδία, στον άτυπο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του χόκεϊ, που διεξάγεται στο Τορόντο του Καναδά.

Οι Βλαντιμίρ Ταρασένκο και Ιβάν Τελέγκιν πέτυχαν τα δυο πρώτα γκολ στη δεύτερη περίοδο, για να δώσουν σαφές προβάδισμα στη ρωσική ομάδα, απέναντι στους αξιόμαχους Φινλανδούς.

Ένα ακόμη γκολ στην τρίτη περίοδο από τον Γεβγένι Μάλκιν, έγραψε ουσιαστικά τον επίλογο του παιχνιδιού.
Η Ρωσία πήρε έτσι μια δόση εκδίκησης καθώς η Φινλανδία ήταν αυτή που είχε αποκλείσει τη ρωσική ομάδα στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Σότσι.

Οι Ρώσοι πλέον καλούνται στον έναν ημιτελικό να αντιμετωπίσουν το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, τη γηπεδούχο ομάδα του Καναδά.

Οι Καναδοί θεωρούνται υπερδύναμη στο παγκόσμιο χόκεϊ επί πάγου, καθώς έχουν κερδίσει χρυσό μετάλλιο στους τρεις από τους τέσσερις τελευταίους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στον άλλο ημιτελικό η Σουηδία θα αντιμετωπίσει τη μικτή ομάδα από την Ευρώπη, που όπως και η μικτή ομάδα από τη Βόρεια Αμερική, μετείχαν σαν αυτόνομες αθλητικές οντότητες στη διοργάνωση.

Η απογοήτευση ήρθε από τις Ηνωμένες Πολιτείες που κατέκτησαν το πρώτο παγκόσμιο κύπελλο διοργανώθηκε το 1996.

Οι Αμερικανοί χάνοντας και από την Τσεχία τερμάτισαν μόλις έβδομοι.