Χόκεϊ επί πάγου: Ο Καναδάς κατέκτησε το παγκόσμιο κύπελλο

Ο Καναδάς επιβεβαίωσε ότι είναι η κυρίαρχη δύναμη στο χόκεϊ επί πάγου.

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικράτησε με 2-1 της μικτής ομάδας της Ευρώπης, κατακτώντας το βαρύτιμο έπαθλο.

Είχε προηγηθεί η νίκη με 3-1 επί της μικτής ομάδας της Ευρώπης, στον πρώτο τελικό.

Οι Ευρωπαίοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 1-0, με γκολ που πέτυχε ο Σλοβάκος, Ζντένο Χάρα.

Ο Καναδάς κατάφερε να αντιδράσει μόλις στην τρίτη περίοδο. Τότε ο Πατρίς Μπεργκερόν ισοφάρισε σε 1-1.

Η μικτή Ευρώπης συνέχισε να είναι καλύτερη και έμοιαζε πιο κοντά στην επίτευξη ενός γκολ, που θα της χάριζε το τρόπαιο.

Όμως λιγότερο απο ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Καναδάς «χαμογέλασε» όταν Μπράντ Μάρσαντ πέτυχε το χρυσό γκολ, που σήμαινε σχεδόν αυτόματα και την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Καναδάς έχει κερδίσει 16 συνεχόμενα παιχνίδια και δύο χρυσά ολυμπιακά μετάλλια.

Τελευταία ήττα για τους Καναδούς από τις Ηνωμένες Πολιτείες στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2010.