WTA Finals: Στον τελικό Κέρμπερ και Τσιμπουλκοβα

Η Αντζελίκ Κέρμπερ είναι ασταμάτητη.

Η Αντζελίκ Κέρμπερ είναι ασταμάτητη. Η Γερμανίδα, Νο1 τενίστρια του κόσμου, έχει πάρει φόρα και δε σταματά πουθενά.

Το απόγευμα του Σαββάτου ήταν ισοπεδωτική στον ημιτελικό των WTA Finals που διεξάγονται στην Σιγκαπούρη, αφού απέκλεισε την Αγκνιέσκα Ραντβάσκα με 2-0 σετ σε μόλις 75 λεπτά.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι η περσινή πρωταθλήτρια στο συγκεκριμένο τουρνουά κατάφερε να κερδίσει μόλις τρία γκέιμς σε ολόκληρο τον αγώνα, δύο στο πρώτο σετ και ένα στο δεύτερο σετ.

Ετσι η Κέρμπερ, η οποία κατέκτησε στην διάρκεια της χρονιάς δυο τίτλους γκραν σλαμ σε Μελβούρνη και Νέα Υόρκη, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της και σε τελικό στο τουρνουά των κορυφαίων.

Στον τελικό ο Κέρμπερ θα βρει απέναντί της την Ντομίνικα Τσιμπουλκόβα, η οποία νωρίτερα επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Σβετλάνα Κουζνέτσοβα με 2-1 σετ έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι δυόμισι ωρών.

Οι δυο τους έχουν βρεθεί αντιμέτωπες εννέα φορές με την Σλοβάκα να έχει τέσσερις νίκες και την Γερμανίδα να κατακτά την πέμπτη στην φάση των ομίλων της διοργάνωσης, όπου είχαν κοντραριστεί και πάλι.

Η Κουζνέτσοβα προηγήθηκε στον ημιτελικό κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-1, ωστόσο κάπου εκεί η Σλοβάκα πήρε μπρος. Ισοφάρισε μετά από ένα δραματικό δεύτερο σετ που κρίθηκε στο τάι μπρέικ και στην συνέχεια, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2 στο τρίτο σετ, τελικά το κατέκτησε παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό της Κυριακής.