NBA: Η Βοστώνη νίκησε με 115-87 τη Νέα Υόρκη

Κορυφαίος των νικητών ο Αϊζάια Τόμας

Οι Μπόστον Σέλτικς πέτυχαν τα ξημερώματα του Σαββάτου σημαντική νίκη με 115-87 επί των Νιου Γιορκ Νικς για το NBA.

Ο Αϊζάια Τόμας πυροβολούσε κατά ριπάς και ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών, ολοκληρώνοντας το ματς με 29 πόντους, 11 από τους οποίους στην πρώτη κιόλας περίοδο.

Από την άλλη, όλοι οι παίκτες των Νικς βρέθηκαν σε κακή βραδιά και είναι ενδεικτικό της κατάστασης, ότι ο Κρίσταπς Πορζίνγκις ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Νέας Υόρκης με μόλις 14 πόντους.

Δυναμικά για τους Νικς είχε ξεκινήσει ο Καρμέλο Άντονι, αλλά πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική κοινή και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν.

Ο Τόμας συνέχισε να πυροβολεί από την γραμμή των 7.25μ ενώ ο Κέλι Ολίνικ πρόσθεσε άλλους 19 πόντους για την ομάδα της Βοστώνης.

Κάπως έτσι οι Σέλτικς παρά τις απουσίες των τραυματιών Αλ Χορφορντ και Τζο Κράουντερ έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, που ήταν η τέταρτή τους από την έναρξη της σεζόν.