ΝΒΑ: Ολοταχώς για «σκούπα» οι Ουόριορς

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

«Έσπασαν» την έδρα των Καβαλίερς και έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών

Μία νίκη μακριά από την επάνοδό τους στο θρόνο του ΝΒΑ βρίσκονται οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς που έκαναν το «μπρέικ» στην έδρα των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Με τον Κέβιντ Ντουράντ να βρίσκεται πάλι σε τρελά κέφια, οι «Πολεμιστές» επικράτησαν με 113-118 μέσα στην Q Arena και έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών, διευρύνοντας το αήττητο σερί τους στην post season και πηγαίνοντας ολοταχώς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος με «σκούπα».

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, οι πρωταθλητές Καβαλίερς ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν μικρό προβάδισμα. Όμως στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο Κλέι Τόμπσον έδωσε ρέστα έξω από τα 7,25 μ., βάζοντας μπροστά την ομάδα του, παρά το εξωπραγματικό μπάζερ μπίτερ του Έρβινγκ στο ημίχρονο.

Η εμφανής βελτίωση των γηπεδούχων τους ξανάβαλε στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όμως στην τέταρτη η άμυνα των «Ιπποτών» κατέρρευσε. Το σερί 11-0 των Ουόριορς έγραψε τους τίτλους τέλους στον τρίτο τελικό κι έφερε την ομάδα του Στιβ Κερ μια ανάσα από τον πέμπτο τίτλο της.