Σε Αργεντινή, Βραζιλία και Ισπανία οι πρωτιές τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο στο Κανκούν

Από Euronews

Συναρπαστική και η δεύτερη αγωνιστική ημέρα στο μεξικανικό τουριστικό θέρετρο

Συναρπαστική ήταν και η δεύτερη ημέρα των αγώνων στο Grand Prix του τζούντο, στο μεξικανικό τουριστικό θέρετρο, Κανκούν.

Ο Αργεντίνος, Εμάνουελ Λουσέντι κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία έως 81 κιλά των αντρών.

Στον τελικό αναμετρήθηκε με τον Καναδό, Ετιέν Μπράιντ.

Ο Λουσέντι σε καταπληκτική αγωνιστική κατάσταση, επικράτησε με βαζάρι, κατακτώντας το χρυσό για πρώτη φορά σε Grand Prix.

«Ο προπονητής μου είναι φίλος μου και έχω μια οικογένεια που με στηρίζει. Νιώθω καλά, είμαι σε καλή κατάσταση και είμαι χαρούμενος. Όταν μπαίνω στο τατάμι και είμαι χαρούμενος, νομίζω ότι παίζω το καλύτερό μου τζούντο», είπε ο Λουσέντι.

• Στις γυναίκες κορυφαία της ημέρας ήταν η Βραζιλιάνα, Κέτλεϊν Κουάντρος που πήρε το χρυσό στην κατηγορία έως 63 κιλά.
    Η Βραζιλιάνα στον τελικό νίκησε την Άμι Λίβσεϊ.

Η Βρετανίδα ήταν σκληρός αντίπαλος, καθώς είχε θριαμβεύσει στο φετινό Grand Slam του Εκατερίνμπουργκ.

Δεν κατάφερε όμως να επικρατήσει της Κουάντρος, η οποία κατέκτησε το τρίτο της χρυσό σε Grand Prix, μετά από την Τασκένδη και το Αλμάτι το 2013.

• Καλός αγώνας δόθηκε και στην κατηγορία έως 73 κιλά των αντρών, όπου και πάλι το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Βραζιλία.

Ο Μαρσέλο Κοντίνι νίκησε τον Ισραηλινό Τοχάρ Μπουτμπούλ, με μια εξαιρετική λαβή.

• Στις γυναίκες και στην κατηγορία έως 70 κιλά, έγινε ίσως η πλέον εντυπωσιακή στιγμή των αγώνων.

Η Ισπανίδα Μαρία Μπερναμπέου κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, νίκησε με εντυπωσιακή λαβή στον τελικό την Σάλι Κόνγουεϊ από τη Βρετανία, η οποία στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.