Φιλική νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ

Κατέκτησε το International Champions Cup των ΗΠΑ, πρώτο της τρόπαιο επί εποχής Ερνέστο Βαλβέρδε

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το International Champions Cup των ΗΠΑ και κατέκτησε το πρώτο της τρόπαιο επί εποχής Ερνέστο Βαλβέρδε, έστω και σε φιλικό τουρνουά.

Η επιτυχία αποκτά μεγαλύτερη διάσταση αν αναλογιστεί κανείς ότι το τρόπαιο ήρθε χάρη στη νίκη με 3-2 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο Hard Rock Stadium του Μαϊάμι, στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα που διεξήχθη εκτός Ισπανίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι λανοιξε το σκορ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράκιτιτς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κέιλορ Νάβας και έκανε το 2-0. Ωστόσο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, Κόβατσιτς και Ασένσιο ισοφάρισαν για τη Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη χάρη σε τέρμα του Πικέ που ξεχάστηκε από την άμυνα των Μαδριλένων στο 50ο λεπτό. Έτσι είχε ένα επιτυχημένο ντεμπούτο σε Clasico ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος χρησιμοποίησε στην βασική ενδεκάδα και για 73 λεπτά τον Νεϊμάρ, γύρω από το όνομα του οποίου έχει ξεσπάσει ένα μεταγραφικό θρίλερ τις τελευταίες ημέρες.