Τσάμπιονς Λιγκ: Ένα βήμα πριν τους ομίλους ο Ολυμπιακός

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ισόπαλοι με την Παρτιζάν οι «ερυθρόλευκοι» (2-2) στη ρεβάνς του Καραϊσκάκη

Παρών» στην κλήρωση των play off του Τσάμπιονς Λιγκ (4/08) θα είναι ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν για δεύτερη φορά μέσα σε 8 ημέρες την Παρτιζάν (2-2), στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ στο Καραϊσκάκη (είχαν επικρατήσει με 3-1 στο Βελιγράδι) και, πλέον, έχουν μπροστά τους άλλα δύο ματς για να επιστρέψουν στους «χρυσοφόρους» ομίλους της διοργάνωσης, μετά από «διάλειμμα» ενός έτους.

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε γι΄ άλλη μια φορά τα σημαντικά κενά της σερβικής άμυνας και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στο 51΄ με το γκολ του Φορτούνη. Η ομάδα του Τζούκιτς είχε ένα πολύ καλό 20λεπτο στο πρώτο μέρος, όταν ισοφάρισε και έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Μπέσκιν Χάσι έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς (Φορτούνης και Βούκοβιτς) και με σύστημα 4-2-3-1 επιδίωξε πρωτίστως να «δέσει» τη μεσοαμυντική του γραμμή και με αντεπιθέσεις να «ψάξει» η ομάδα για το γκολ. Και μπορεί αυτό να μην ήρθε από οργανωμένη προσπάθεια, αλλά από μία στημένη φάση στο 21΄ και το ολέθριο λάθος του Κλιάιτς στην εκτέλεση του Καρσελά.

Κάπως οπισθοχώρησαν οι Πειραιώτες μετά το τέρμα που πέτυχαν, με αποτέλεσμα να δώσουν χώρο στην Παρτιζάν. Οι Σέρβοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 33΄ με τον Σουμά, μετά την ασθενή απόκρουση του Καπίνο στο σουτ του Γιάνκοβιτς και να απειλήσουν δύο φορές στη συνέχεια με τους Τζούρτζεβιτς και Ταβάμπα για να «παγώσουν» το Καραϊσκάκη.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (51΄) ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ με την καρφωτή κεφαλιά του Φορτούνη μετά από σέντρα ακριβείας του Κούτρη και θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 57΄, αλλά ο Κλιάιτς απόκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Βούκοβιτς.

Στο υπόλοιπο του ματς οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, δεν επέτρεψαν στους Σέρβους να απειλήσουν, αλλά στο 84΄ από μία αδράνεια της άμυνας, ο Τζούρτζεβιτς με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια.

Δύο λεπτά μετά, νέο… παιδικό λάθος της ερυθρόλευκης άμυνας, αλλά αυτή την φορά η ελληνική ομάδα στάθηκε τυχερή, καθώς ο Γιάνκοβιτς αστόχησε προ του Καπίνο.

Δεύτερη ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η ΑΕΚ (0-1), που συνεχίζει στο Europa League

Το όνειρο της πρόκρισης στα play off του Τσάμπιονς Λιγκ «έσβησε» για την ΑΕΚ στη Μόσχα, μετά και τη νέα ήττα από την ΤΣΣΚΑ με 0-1.

Η ελληνική ομάδα θα μπει το μεσημέρι της Παρασκευής στην κληρωτίδα των play off του Europa League με στόχο να προκριθεί στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης της UEFA. Το 0-2 στο ΟΑΚΑ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους «κιτρονόμαυρους», που είχαν ένα εξαιρετικό 20λεπτο στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία, ενώ δεν τους δόθηκε κι ένα πέναλτι σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Ακινφέεφ.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και σήμερα, η άμυνα της ΑΕΚ «κοιμήθηκε» μετά από στημένη φάση (κόρνερ) στο 70΄ και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Νάτσο, από κεφαλιά-πάσα, νίκησε τον Ανέστη και διαμόιρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, η οποία με δύο νίκες επί της Ένωσης προκρίθηκε στα play off του Champions League.

Το ημίχρονο στη Μόσχα τελείωσε χωρίς τέρματα, παρά τις τρεις κλασικές ευκαιρίες των Ρώσων για να πετύχουν κάποιο γκολ. Η ΑΕΚ δεν είχε καλή οργάνωση στο παιχνίδι της μετά το πρώτο 15λεπτο, οι παίκτες της ήταν νευρικοί κι έκαναν αρκετά λάθη, ενώ επιθετικά δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου.

Στο δίλεπτο 14΄-15΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο φορές με τον Βιτίνιο, την πρώτη φορά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ, ενώ τη δεύτερη ο Ανέστης βγήκε έγκαιρα και μάζεψε τη μπάλα. Η τρίτη κλασική ευκαιρία της ΤΣΣΚΑ ήρθε στο 26΄ με τον Γκολοβίν να πλασάρει άουτ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Η ΑΕΚ άφησε πίσω της το κακό πρώτο 45λεπτο, μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 63΄ έχασε τεράστια ευκαιρία, αρχικά με το σουτ του Γιόχανσον που απόκρουσε δύσκολα ο Ακινφέεφ και στο «ριμπάουντ» της μπάλας ο Κλωναρίδης αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μάνταλος «τσίμπησε» τη μπάλα από τον Ακινφέεφ, ο οποίος τον βρήκε με το χέρι στο κεφάλι, αλλά ο διαιτητής ήταν μακριά από την φάση και δεν είδε την παράβαση (πέναλτι).