Πιονγκτσάνγκ 2018: Τα μετάλλια της 3ης ημέρας

Πνευματικά Δικαιώματα reuters

Ολα όσα έγιναν την τρίτη ημέρα των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων στη Νότια Κορέα

Γαλλικός θρίαμβος τη Δευτέρα στο δίαθλο, στο πλαίσιο της 3ης ημέρας των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ. Ο Γάλλος Μαρτίν Φουρκάντ τερματίζοντας σε 32.51.7 και με μόλις μια άστοχη βολή, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 12,5 χιλιόμετρα της καταδίωξης των ανδρών. Αυτό είναι το τρίτο ολυμπιακό χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του σπουδαίου γάλλου πρωταθλητή.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων καταδίωξης των γυναικών η  Λάουρα Νταλμάγερ κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της στην διοργάνωση, έχοντας νικήσει και στο σπριντ δυο μέρες μετά. Ετσι η Γερμανία έφτασε στα τέσσερα χρυσά και είναι πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων.

Στο σνόουμπορντ η 27χρονη Αμερικανίδα Τζέιμι Άντερσον κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες τα ξημερώματα της Δευτέρας να διατηρήσει τον τίτλο που είχε κατακτήσει και πριν τέσσερα χρόνια στο Σότσι.

Τέλος, στο ομαδικό του καλλιτεχνικού πατινάζ ήταν ο Καναδάς αυτός που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με την ομάδα των ολυμπιακών αθλητών από τη Ρωσία να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τις ΗΠΑ να περιορίζονται στην τρίτη.

Στην αναβολή δύο αλπικών αγωνισμάτων προχώρησαν οι διοργανωτές των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων στη Πιονγκτσάνγκ, λόγω των ισχυρών ανέμων που επικρατούσαν στις πίστες.

Ανάμεσα σε αυτά, και αυτό της Γιγαντιαίας Τεχνικής Κατάβασης στο οποίο θα λάμβανε μέρος η σημαιιφόρος της ελληνικής αποστολής στην τελετή έναρξης της περασμένης Παρασκευής Σοφία Ράλλη.

Ετσι η πρώτη συμμετοχή για την Ελλάδα θα είναι ο Απόστολος Αγγέλης στο Σπριντ Δρόμων Αντοχής, στι; 11.00 το πρωί της Τρίτης.

Πέρα από τους ισχυρούς ανέμους, σοβαρό πρόβλημα είναι και οι εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες, πολλούς βαθμούς κάτω από το μηδέν, με τις μετεωρολογικές προβλέψεις πάντως να λένε ότι θα υπάρξει βελτίωση τις επόμενες μέρες.